Direktor ljudskih resursa i Senior Vice president IBM-a Randall MacDonald posjetio je danas zagrebački FER kako bi okupljenim studentima ispričao što je najvažnije za uspjeh poslovanja jedne globalne tvrtke, pojasnio u kojem smjeru ona ide danas i što očekuje od svojih budućih zaposlenika.
(Foto: Osim studenata, u publici je bio i predsjednik Uprave IBM-a Hrvatska Krešo Perica. Fotografija snimljena mobitelom Nokia C7)
Važno je provoditi promjene kad je potrebno, biti u ritmu s tehnologijom i imati pravi set vrijednosti i vjerovanja, rekao je MacDonald koji je rekao kako je IBM u početku proizvodio vage i rezače za sir, što bi možda i danas radio da nije bilo kontinuirane inovativnosti.
Ispričao je kako je za uspjeh IBM-a bilo bitno i širenje izvan granica SAD-a, u kojem danas ne radi niti polovica zaposlenika ove tvrtke čiji se godišnji prihod mjeri u stotinama milijardi dolara.
Liječnici postavljaju dijagnozu za sedam mjeseci, super računalo Watson u tri sekunde
Jedno od IBM-ovih novih dostignuća je super računalo Watson koje je nedavno pobijedilo ljude u Game Showu, a u koje je uloženo pet milijardi dolara.
"Naravno, nismo toliko uložili samo da bi pobijedili nekoga u kvizu" pojasnio je MacDonald koji je pravu svrhu takvog računala ilustrirao kroz dva primjera s područja zdravstva.
Naveo je primjer bolesne žene u Bostonu kojoj je trebalo sedam mjeseci obilaženja liječnika dok su joj uspjeli dijagnosticirati rijetku bolest, dok je računalu uz sve unesene podatke za to trebalo samo tri sekunde.
Navedeno računalo moći će se koristiti i kod operacije srca, tijekom koje će liječnik govoriti u mikrofon opisujući što vidi, a računalo će predviđati što se može očekivati po pitanju reakcije srca kako bi liječnik donosio odluke prije nego se nešto dogodi u stvarnosti.
Upitan da odgovori u kojem smjeru on misli da će IBM ići u sljedećih 10 godina, MacDonald je odgovorio kako vjeruje da će se dosta baviti uzimanjem mase postojećih podataka i njihovim analiziranjem. Osim zdravstva, kao područje u kojem će analize dati korisne rezultate naveo je i financijsko tržište.
Što je u Kini poklon, u SAD-u je mito
Govoreći o različitosti poslovanja na različitim tržištima spomenuo je kako se ono što se u Kini smatra poklonom u SAD-u smatra mitom.
Kad je u pitanju Hrvatska, rekao je kako vjeruje da je budućnost države vrlo svijetla (no upitno je koliko je zapravo upoznat s cijelom situacijom op.a.) a kao veliku vrijednost naveo je veliki broj studenata na Zagrebačkom sveučilištu dodavši kako SAD-u nedostaje matematičara i inženjera.
Okupljenim studentima savjetovao je da je dobro znati što žele raditi, imati plan, biti fleksibilni i povremeno procjenjivati idu li u pravom smjeru, a dobro je i imati mentora odnosno osobu s iskustvom u području u koje se ide. Kad je u pitanju IBM rekao je kako oni u pravilu na intervjuima za posao ne postavljaju tradicionalna pitanja, već žele čuti što ljudi misle, koja je njihova vizija i koliko su sposobni rješavati određene probleme. Na svjetskoj razini 42 posto zaposlenih u IBM-u ne rade u tvrtki nego od kuće ili kod klijenta, a tvrtka vjeruje kako njezin napredak ovisi o razumijevanju problema svojih klijenata i njihovom napretku. "Ako su naši partneri uspješni, uspješni smo i mi", rekao je MacDonald.