Rad za strance - je li trava zelenija?

Rad za strance - je li trava zelenija?

Iskustva u radu s inozemstvom bila su tema događaja koji je za studente organizirala hrvatska sekcija IEEE udruge koja okuplja inženjere elektrotehnike i elektronike.  

Događaj je vodio Tomislav Pokrajčić, dok su gosti bili Ivan Pejakić iz Infobipa, Tomislav Capan iz tvrtke Netko, Vedran Parać iz Ericssona Nikola Tesla i Senko Rašić iz Dobrog koda. Oni su iznijeli svoja iskustva o radu u inozemstvu ili u Hrvatskoj za inozemne tvrtke kako bi studentima približili prednosti i nedostatke karijere te vrste. Zanimljivo je kako je sposobnost lake naplate koja se na ovakvim događajima obično navodi kao velika prednost rada s inozemstvom pala u drugi plan, dok su se isticale neke druge razlike u odnosu na Hrvatsku - efektivnost rada, (ne)postojanje prekovremenih sati i slično.

Iako su priče i iskustva predavača različite - što je i logično s obzirom da dolaze iz tvrtki različitih veličina i s obzirom da su surađivali s ljudima iz različitih državama, u nekim stvarima mišljenja im se nisu razilazila. Studentima su tako preporučili da karijeru započnu osnivanjem svoje tvrtke ukoliko imaju dobru ideju i poslovni plan ili se zaposle u nekom velikom sustavu koji će im kao prava 'farma znanja' omogućiti stjecanje bogatog iskustva. Kad je u pitanju zapošljavanje programerima je ipak znatno lakše nego inženjerima druge vrste jer posla ipak ima, a lakše je imati i svoj portfolio koji služi kao preporuka. 

"Ne može se reći ovo je moja elektrana", navedeni je problem uz humor objasnio Rašić, dok je Tomislav Capan zaključio kako FER u inozemstvu nije baš poznat, ali se po njegovom iskustvu već preko intervjua na Skypeu može dogovoriti suradnja ako se pokaže razumijevanje algoritama.



Iako svi okupljeni uz hrvatski govore tek engleski, on je savjetovao učenje španjolskog s obzirom na veličinu tog tržišta. Podatak da netko dolazi iz Hrvatske po njima nije ni prednost ni mana na globalnom tržištu, a razvoj outsourcinga iz Rumunjske pomogao je imidžu istočne Europe u toj priči.

Osim u relativno adekvatnoj zaradi, rad za strance zanimljiv je jer često pruža i neke u Hrvatskoj nezamislive izazove, poput situacije u kojima je za web projekte bitno mogu li izdržati posjet 100 milijuna ljudi. Rasprava o sličnoj tematici nastavit će se već danas (09.05.2012.) uz druge goste i drugog organizatora, s obzirom da na FER-u u 18 sati u sklopu App Start contesta gostuje nekoliko članova CISExa koji će ispričati svoja iskustva slične vrste.