Osijek software city želi zaposliti 500 mladih informatičara

Osijek software city želi zaposliti 500 mladih informatičara

Dvosatni meet-up “Ulovi IT posao” u sklopu projekta “Osijek Software City” održan je 23. veljače na Ekonomskom fakultetu u Osijeku, a okupio je oko dvjestotinjak zainteresiranih.   

Prva je to u nizu aktivnosti u sklopu projekta “Osijek Software City”, a cilj joj je bio privući sve koji se bave ili se žele baviti programiranjem. Većina zainteresiranih koja je došla bila je s Ekonomskog ili Elektrotehničkog fakulteta, nešto srednjoškolaca i predstavnika IT firmi iz Osijeka dok je web-stream pratilo oko 130 znatiželjnika.

Moderator meet-upa odnosno okruglog stola bio je Hrvoje Bujas, suvlasnik tražilice GoHome te portala za grupnu kupnju Crno Jaje, a svoj rad su predstavile osječke tvrtke Mono, Inchoo, Farmeron i K-informatika kratkim predavanjem.

Uvodno predavanje održao je Tomislav Bilić iz firme “Inchoo” predstavljajući Osijek kao grad proizvođača dobrog softvera i iznoseći podatke da se trenutno sa sjedištem u Osijeku nalaze 92 tvrtke koje se bave razvojem softvera s oko 350 zaposlenih informatičara.

Cilj projekta “Osijek Software City” je u skoroj budućnosti zaposliti još petstotinjak mladih i ambicioznih programera koji su spremni proširiti svoje znanja te poticati njihov razvoj a isto tako i poslovanje firmi koje se bave izradom softvera.

Organizatori su naglasili kako među potencijalnim zaposlenicima koji se prijavljuju na posao uvijek imaju prednost proaktivni ljudi i oni koji imaju više iskustva u programiranju, no nije nužno da imaju i radnog iskustva jer vještina ima prednost nad iskustvom. Ovim projektom “Osijek Software City” žele pomoći mladim ljudima usmjeravajući ih praktičnim iskustvima koja su sami stekli, potičući ih na aktivan rad i učenje.



Nakon predavanja uslijedila su pitanja publike gdje je većina zainteresiranih htjela znati kako steći iskustvo ako nisu zaposleni, na što im je većina organizatora odgovorila da se to može učiniti volontiranjem, izradom web stranica ili izradom vlastite aplikacije koja ne treba biti popularna ili na tržištu.

Između ostalih pitanja najviše se potegla rasprava o tome da li je potrebna fakultetska diploma za ovakav posao gdje su došli do zaključka da sama diploma bez praktičnog znanja nije prednost. Zainteresirani su imali još pitanja ali je predavanje bilo vremenski ograničeno, uglavnom, nisu otišli kući “praznih ruku”. Dobili su konktretne smjernice i i upute kako i što je potrebno učiti.

Sljedeća faza projekta su predavanja za srednjoškolce te na Elektrotehničkom fakultetu.