Kroz desetak dana bit će poznat model po kojem će Hrvatska objediniti svjetlovodnu infrastrukturu u vlasništvu države, rečeno je na konferenciji Telekom Arena 2013.
Ovo nije nova ideja, a Darko Parić, pomoćnik ministra uprave za e-Hrvatsku Ministarstva uprave istaknuo je kako već sada imaju jasnu sliku kako stvari na tržištu trebaju izgledati. Podsjetimo, nekoliko velikih tvrtki u vlasništvu države ima na raspolaganju osam tisuća kilometara optičkih kablova koje su gradile za vlastite potrebe i u koje je uloženo 1,5 milijardi kuna. Radi se o infrastrukturi koja se može staviti u funkciju.
Potpredsjednica Gradske skupštine Grada Zagreba Tatjana Holjevac rekla je kako su ti slobodni kapaciteti ambiciozno izgrađivani u državnim tvrtkama koje nisu dio telekomunikacijske ili IT industrije te dodala: „Mnoge države izdvajaju ogromna sredstva za razvoj broadbanda i bitno je svim građanima omogućiti iste standarde. Tu je regulacija države jako važna kao podrška“.
Čini se da će država odigrati uznačajnu ulogu u jačanju i razvoju infrastrukture u Hrvatskoj s ciljem dostizanja digitalne agende EU, a posljedično i na kvalitetu i stabilnost širokopojasnog pristupa internetu dok će telekom operatori morati ulagati u usluge koje će ponuditi svojim korisnicima te dosta poraditi na zadovoljstvu svojih kupaca, čulo se na konferenciji Telekom Arena 2013.