Prethodnu suglasnost ravnatelju HZZO-a za sklapanje ugovora o nabavi usluge izgradnje sustava eHZZO i nabave odgovarajućih licenci, dala je Vlada RH na današnjoj sjednici.
U odluci (.doc) se navodi kako je vrijednost ugovora 56,98 milijuna kuna plus PDV, a sklapa se s hrvatskom i češkom podružnicom Atosa i makedonskim Nextsenseom.
Prema ugovoru iz 2018. godine, 85 posto navedenog iznosa financira se iz EU fondova. Rep.hr je kroz više članaka pratio natječaj koji je objavljen 2020. godine, a na koji su se 2021. godine osim spomenutih pobjednika koji su imali najpovoljniju ponudu javili još Ericsson Nikola Tesla, IN2 i CUSPIS te King ICT koji je nastupio samostalno.
Projektom eHZZO razvit će se novi IT sustav s ciljem uspostave efikasnijeg upravljanja i nadzora u zdravstvenom sustavu. Novim središnjim IT sustavom HZZO-a povećat će se učinkovitost i transparentnost cjelokupnog zdravstvenog sustava, omogućiti digitalna razmjena podataka s nacionalnim i međunarodnim institucijama te interoperabilnost na svim razinama. Sustav će omogućiti lakšu komunikaciju prema vanjskim korisnicima, visoku dostupnost podataka nužnih za upravljanje poslovnim procesima i izvješćivanje. Sustavom se doprinosi zdravstvenoj zaštiti visoke kvalitete te razvoju novih e-usluga za osiguranike kao i efikasnijim upravljanjem i nadzorom unutar zdravstvenog sustava, osobito u pogledu upravljanja i praćenja tijeka financijskih sredstava.
Postojeći IT sustav podržava glavninu poslovnih procesa HZZO, stoga je njegova učinkovitost ključna. Iako je postojeći sustav star, on je stabilan i u potpunosti funkcionalan u svim uredima, službama i ispostavama HZZO-a. Međutim, zbog nemogućnosti nadogradnje tehnologije, ne može pratiti zahtjeve i izazove koje diktira moderna tehnologija, pogotovo u pogledu optimizacije poslovnih procesa, naprednog izvješćivanja i interoperabilnosti. Trenutna komunikacija je u nekim segmentima na vrlo niskoj razini (dizajn samog rješenja je zatvoren) i samim time ograničena. Radnici HZZO koji koriste sustav ZOROH i podatke mogu sve koristiti, razmjenjivati i vidjeti u realnom vremenu, dok nije podržana razmjena podataka s vanjskim sustavima u stvarnom vremenu, već se najčešće koristi kopija podataka od prethodnog dana.