Nakon što su vjerovnici tvrtke Hangar 18 odbili plan financijskog restrukturiranja te tvrtke, Trgovački sud u Bjelovaru jučer je obustavio predstečajni postupak.
Nakon što navedeno rješenje postane pravomoćno, sud će po službenoj dužnosti nastaviti postupak kao da je podnesen prijedlog za otvaranje stečajnog postupa nad dužnikom, osim ako utvrdi da je dužnik sposoban za plaćanje i da je ispunio sve obveze prema vjerovnicima, što je malo vjerojatno s obzirom da dug te tvrtke iznosi 190,68 milijuna kuna.
Završetak je to prijedloga za otvaranje predstečajnog postupka koji je započeo 11. rujna 2019. godine, tijekom kojeg se pokazalo da 170 vjerovnika od Hangara 18 traži 190,68 milijuna kuna. Plan financijskog restrukturiranja bio je objavljen 16. listopada 2020. godine, nakon čega su 94 vjerovnika podržala restrukturiranje, a 76 ih je bilo protiv, no kako glasovi vrijede proporcionalno dugu prevagnulo je ovih 76 koji potražuju 132,77 milijuna kuna. Prema navedenom planu Hangar 18 od redovnih neosiguranih i razlučnih vjerovnika koji su se odrekli prava na odvojeno namirenje tražio je otpis 50 posto utvrđenog iznosa tražbina, te otplatu preostalih 50 posto tijekom osam godina nakon počeka od dvije godine.
Najveći pojedinačni vjerovnik u ovom slučaju je Addiko banka kojoj Hangar duguje čak 48,63 milijuna kuna, a po visini potraživanja slijede je Zagrebačka banka s 34,76 milijuna kuna, Podravska banka s 19,23 milijuna kuna i KentBank s 18,88 milijuna kuna.
Jedna od banaka-vjerovnika prijavila je početkom godine direktora Hangara 18 Marija Kralja zbog kaznenog djela Prijevare u gospodarskom poslovanju i krivotvorenje službene ili poslovne isprave, odnosno zbog dodavanja nule na jedno potraživanje kako bi dobio veći kredit nego su okolnosti dopuštale.