Sveučilište u Mostaru dobilo je natječaj Ministarstva hrvatskih branitelja za DMS sustav za digitalizaciju arhivskog gradiva iz Domovinskog rata.
Predmet natječaja mogla je biti nabava gotovog rješenja, ali i razvoj, implementacija, prilagodba i konfiguracija DMS sustava.
Osim Sveučilišta u Mostaru, na natječaj su se javile tvrtke Iron Mountain iz Hrvatske i Cipra, koje su u vlasništvu istoimene američke globalne korporacije. I navedena tvrtka i Sveučilište u Mostaru ostvarli su maksimalni broj bodova prema kriteriju iskustva stručnjaka, pa je za izbor Sveučilišta bila ključna cijena koja je kod Iron Mountaina iznosila 345.000 eura plus PDV, a kod Sveučilišta 300.000 eura plus PDV.
Čini se da to nije prvi takav posao Sveučilišta, s obzirom da je jedan od uvjeta natječaja bio implementacija najmanje jednog istog ili sličnog programskog rješenja iste vrijednosti tijekom ove i prethodne tri godine.
Ministarstvu i Sveučilištu poslali smo upit za pojašnjenje kako je došlo do toga da Sveučilište u svojoj ponudi ima DMS sustav i koje su njegove ranije implementacije, a njihov odgovor dodat ćemo u članak kad i ako ga dobijemo.
UPDATE: 43 minute nakon slanja našeg upita, Sveučilište u Mostaru po prvi put u povijesti je kontaktiralo rep.hr i poslalo prijedlog za uvrštenje njihovog događaja u naš IT kalendar uz prijedlog slanja računa. (Klikom na screenshot u novom prozoru otvorit će se njegova veća verzija)
Vrlo brzo nakon objave ovog screenshota, od Sveučilišta je došao i odgovor na rep.hr-ov upit koji prenosimo u cijelosti u nastavku članka, kao i odgovor ministarstva koji smo primili dva dana kasnije.
Odgovor Sveučilišta u Mostaru:
Zahvaljujemo Vam na interesu koji ste pokazali za aktivnosti Sveučilišta u Mostaru.
Sveučilište u Mostaru je 2017. godine pokrenulo Centar za informacijske tehnologije (SUMIT) s ciljem jačanja kapaciteta u području razvoja softverskih rješenja, ne samo za unutarnje potrebe Sveučilišta, već i za tržište u Bosni i Hercegovini. SUMIT je od svog osnivanja realizirao niz ugovora, pokazujući sposobnost razvoja kvalitetnih programskih rješenja, što je dovelo do prepoznatljivosti i na tržištu Republike Hrvatske.
Istaknuli bismo suradnju s četiri županije u Bosni i Hercegovini, gdje su škole koje izvode nastavne planove i programe na hrvatskom jeziku (Županija Zapadnohercegovačka, Hercegbosanska Županija, Posavska Županija i Srednjobosanska Županija) koriste naša rješenja. Također, u Republici Hrvatskoj SUMIT se istaknuo projektima kao što su Izrada sustava CARNET ID, razvoj novog Loomena, Edutorija i drugih.
Sveučilište se strateški okreće tradicionalnom natjecanju u IT sektoru. Ovo usmjerenje je dio naše Digitalne strategije s ciljem restrukturiranja izvora prihoda. Smatramo da ovaj pristup donosi dodatne benefite studentima koji kroz suradnju s profesionalcima iz realnog sektora dobivaju neprocjenjivo praktično iskustvo.
Kada je riječ o natječaju Ministarstva hrvatskih branitelja za DMS sustav, Sveučilište se prijavilo s referencama koje uključuju Izradu sustava CARNET Omega te razvoj programskih rješenja za Županiju Zapadnohercegovačku i Hercegbosansku županiju, što je pokazalo našu sposobnost i iskustvo u izradi složenih programskih rješenja.
Osim razvoja programskih rješenja, Sveučilište u Mostaru se aktivno prijavljuje i na natječaje za razvoj digitalnih obrazovnih sadržaja, što je još jedno područje gdje kontinuirano demonstriramo našu ekspertizu. Možda je neobično da sveučilišta tržišno zarađuju u BiH i Hrvatskoj, no u Zapadnoj Europi i SAD-u većina prihoda dolazi s tržišta, jer se tako i financiraju znanstvena istraživanja iako i u Hrvatskoj ima takvih primjera fakulteta.
U budućnosti planiramo daljnje proširenje područja djelovanja SUMIT-a, koristeći naše vještine i znanje, posebice u polju umjetne inteligencije, kako bismo razvili još kompleksnija i inovativna rješenja koja će odgovoriti na potrebe tržišta i društva u cjelini.
Odgovor Ministarstva hrvatskih branitelja:
Ministarstvo hrvatskih branitelja provelo je otvoreni postupak javne nabave DMS sustava za digitalizaciju arhivskog gradiva iz Domovinskog rata. Zaprimljene su dvije ponude, Sveučilišta u Mostaru i Zajednice ponuditelja Iron Mountain Hrvatska d.o.o. i Iron Mountain Cyprus Limited.
Kao kriterij za odabir ponude utvrđena je cijena s ponderom 0,6 i iskustvo stručnjaka s ponderom 0,4. Ponude oba gospodarska subjekta bile su valjane, a kao ekonomski najpovoljnija ponuda ocijenjena je ponuda Sveučilišta u Mostaru koja je prema propisanim kriterijima dobila više bodova.
Kao svoje reference Sveučilište u Mostaru navelo je izradu CARNET ID (ranije OMEGA) sustava te programska rješenja u procesu digitalne transformacije obrazovanja za Ministarstvo obrazovanja, znanosti, kulture i športa Zapadnohercegovačke županije i Ministarstvo obrazovanja, znanosti, kulture i športa Hercegbosanske županije.
Sveučilište u Mostaru svojim je referencama ispunilo sve uvjete tehničke i stručne sposobnosti te, temeljem provedene javne nabave i zaključenog ugovora, izrađuje novi, prilagođeni DMS sustav za digitalizaciju arhivskog gradiva iz Domovinskog rata, sukladno zahtjevima funkcionalnih i tehničkih specifikacija.