Ministarstvo financija Srbije objavilo je u utorak nacrt Zakona o digitalnoj imovini.
Digitalna imovina, koja se ponekad naziva i kripto-imovina ili virtualna imovina, u Nacrtu je definirana kao digitalni zapis vrijednostu koji se može digitalno kupovati, prodavati, razmjenjivati ili prenositi i koji se može koristiti kao sredstvo razmjene ili u svrhu ulaganja. Najpoznatiji predstavnik digitalne imovine u svetu je bitcoin, a najčešća tehnologija na kojoj se digitalna imovina kreira je blockchain tehnologija.
Vlada Srbije vjeruje kako će usvajanje tog zakona doprinijeti pozicioniranju Srbije kao lidera u digitalizaciji financijskih tehnologija u jugoistočnoj Europi.
Zahvaljujući tom zakonu, privrednici će lakše financirati svoje inovativne ideje, a otvara se mogućnost za unaprjeđenje likvidnosti i njihovo uključenje u tržište digitalne imovine. To uključuje inovativne mogućnosti za razvoj poslovanja, kao što je izdavanje investicijskih tokena u cilju prikupljanja kapitala ili pokretanja platformi za razmjenu digitalne imovine.
Nacrt zakona o digitalnoj imovini izradila je međuresorna grupa, koju čine predstavnici Ministarstva financija, Kabineta predsjednice Vlade Republike Srbije, Narodne banke Srbije, Ministarstva privrede, Komisije za vrijednosne papire i Privredne komore Srbije, uz stručnu podršku članova inicijative Digitalna Srbija i Srpske blockchain inicijative.