Sustav solarnih potencijala Grada Splita koji će građanima i poduzetnicima pružiti podatke o sunčanom potencijalu njihovog krova, predstavljen je jučer u Gradskoj upravi.
Aplikaciju Solarna mapa Grada Splita izradili su Grad Split i tvrtka GDi, u suradnji s Regionalnom energetskom agencijom Sjeverozapadne Hrvatske, REGEA. Rep.hr ju je predstavio još u rujnu kad joj se moglo pristupiti unutar gradskskog GIS-a.
Gradonačelnik Ivica Puljak rekao je kako, obzirom na postojeće zimske uvjete i rast cijene energenata, energija sunca sve značajniji obnovljivi izvor energije, a kako je novi sustav danas predstavljen zapravo novi korak u smjeru Splita „zelenoga“ grada.
„Nedavno smo predstavili projekt SuSTainable kojim ćemo povećati kapacitete za proizvodnju solarne energije na 14 javnih objekata u vlasništvu Grada Splita. Sada, ovim novim sustavom solarnih potencijala Grada Splita nudimo pomoć i uslugu svim našim građanima i poduzetnicima koji razmišljaju o prelasku na obnovljive izvore energije. Dio posla smo već odradili, svatko od danas može za svoju mikrolokaciju izračunati isplativost ovakve investicije. Mi imamo ambiciju postati predvodnik modernih, zelenih trendova, ne samo u Hrvatskoj, već i u ovom dijelu Europe, a ovo je još jedan od koraka u tom smjeru“, kazao je gradonačelnik Ivica Puljak.
Ravnatelj Regionalne energetske agencije Sjeverozapadne Hrvatske Julije Domac rekao je kako Split ima izvrsnu klimu za sunčane elektrane.
„Split ima preko 1200 vršnih sunčanih sati godišnje. To je golema brojka. Po kvadratnom metru krovne površine moguće je dobiti čak 150 kWh električne energije iz sunčanih elektrana godišnje. Ovim projektom splitska Gradska uprava svojim građanima daje energiju u ruke. Sunčane elektrane samo su dio toliko potrebne energetske tranzicije, a sama energetska tranzicija nije samo promjena oblika energije koju koristimo, tehnologije sustava grijanja ili hlađenja. Energetska tranzicija dio je transformacije društva i označava društvo koje promišlja, koje je održivo i učinkovito, društvo kojem je zagarantiran napredak, u kojem se razvija i potiče gospodarstvo“, istaknuo je dr.sc. Julije Domac, ravnatelj Regionalne energetske agencije Sjeverozapadne Hrvatske.
Vojkan Gavrilović ispred tvrtke GDi d.o.o. govorio je o tehničkim detaljima novog sustava. „U aplikaciju su uneseni svi krovovi na području Grada Splita. Svatko može doći do bilo kojeg objekta, obilježiti krov vlastite višestambene zgrade, obiteljske kuće ili javne zgrade te će dobiti površinu tog krova. Zatim može unijeti podatke o potrošnji električne energije, nakon čega kalkulator ponudi kvadraturu koja je potrebna za postavljanje solarnih ćelija te izračuna koliki je povrat investicije. Platforma je vrlo intuitivna i jednostavna za korištenje, sve što je potrebno je adresa odnosno odabir zgrade, iznos mjesečnih računa za električnu energiju, a platforma sama ponudi informativni izračun putem kojeg se može doznati kolikom površinom krova se raspolaže, koliko kilovata sunčane elektrane je moguće instalirati na vlastitom krovu, iznos i povrat investicije te godišnje uštede koje se mogu ostvariti“, naveo je Gavrilović.
Pristup karti dostupan je u aplikaciji Solarna mapa Splita. Platforma će dobiti i svoju nadogradnju u drugoj fazi nakon koje će biti omogućen pristup preko sustava NIAS, e-Građani, što će omogućiti povezivanje sa HEP-om. U konačnici, to će značiti mogućnost povlačenja svih računa građana iz baze te lakši dolazak do potrebnih dozvola.
U donjem videu nalazi se više informacija o korištenju aplikacije.