Trenutno stanje primjene eRačuna u Hrvatskoj, Srbiji i EU te planovi za afirmaciju novog oblika plaćanja u zemljama regije bili su glavna tema na okruglom stolu kojeg je 23. ožujka organiziralo Društvo za informatiku Srbije u suradnji s tamošnjom Privrednom komorom.
(Foto/arhiva: Na sastanku je bio i Damir Sabol iz tvrtke Računi.hr)
Na događaju opisanom ovdje sudjelovali su i hrvatski predstavnici i to direktor linije proizvoda u Infodomu Darko Gulija i direktor tvrtke Računi.hr Damir Sabol.
Iako je Europska zajednica usvojila direktivu 2010/45 prema kojoj bi kroz nacionalno zakonodavstvo pojedinih država članica eRačun trebao do 2020. godine postati dominantan oblik plaćanja i na čijoj implementaciji trenutno sudjeluje oko pet stotina informatičkih tvrtki posrednika diljem Europe, u Srbiji nije definiran elektronski format faktura i još uvijek nisu stvoreni uvjeti za masovnu primjenu eRačuna. PTT Srbija, Asseco SEE te pojedine banke i tvrtke pripremaju se za obavljanje funkcije informatičkih posrednika u primjeni novog oblika plaćanja. Iako postoji pravni okvir za primjenu elektronskog računa kroz implementaciju Zakona o elektronskom dokumentu, Zakona o PDV-u i najavljenog Zakona o računovodstvu i reviziji, još uvijek nije utvrđena neophodna standardizirana infrastruktura.
U Hrvatskoj pripreme za eRačune već nekoliko godina obavljaju tvrtka Računi.hr, Hrvatska pošta, Fina i pojedine banke, međutim postoji potreba za izgradnjom registra primaoca elektronskog računa na državnoj razini. Od Vlade Srbije se također očekuje da uklanja barijere, širi znanje i svijest o značaju primjene eRačuna te da organizira besplatne savjetodavne usluge potencijalnim korisnicima jer se radi o najsloženijem i najvažnijem segmentu razvoja elektronskog poslovanja za potrebe tvrtki i građana, zaključeno je na raspravi.