Završetak HR-ZOO projekta koji uključuje snažne računalne resurse i digitalne usluge obilježen je jučer u Zagrebu.
Najjači resurs je superračunalo Supek, trenutno najjače superračunalo u Hrvatskoj. Ime je dobilo po Ivanu Supeku, znanstveniku koji je između ostalog bio rektor Sveučilišta u Zagrebu 1971. godine, kad je donesena odluka o osnivanju Srca u koji je smješteno tada najjače računalo na prostoru bivše Jugoslavije. Smješteno je u podatkovnom centru Srca na Borongaju predstavljenom javnosti prije pet mjeseci. Supek koristi tehnologiju HPE Cray s ukupno 8384 procesorskih jezgri i 81 grafičkim procesorom, s 32 TB radne memorije, koji daje snagu 1,25 PFLOPS-a. Više informacija o Supekovim resursima može se vidjeti ovdje, a raniji članci na temu superračunala koje je rep.hr objavio ovdje.
Novo superračunalo pruža znanstvenicima vrhunsku računalnu okolinu i osigurava izvođenje istraživanja koja su neizvediva na standardnoj računalnoj opremi. Računarstvo visokih performansi omogućava izvođenje korisničkih aplikacija s vrlo visokim zahtjevima za performansama i kapacitetom različitih računalnih resursa – procesorskih jezgri, ubrzivača poput grafičkih procesora, radne memorije, spremišta te mrežne povezanosti.
Vrančić je namijenjen naprednom računanju u oblaku
I drugi resursi nazvani su po velikanima hrvatske znanosti - resurs za napredno računanje u oblaku nazvan je Vrančić po Faustu Vrančiću, a resurs za virtualne podatkovne centre Štampar po Andriji Štamparu. Vrančić je namijenjen znanstvenicima i istraživačima koji trebaju prilagodljiv, „elastičan“ i svestran računalni resurs, sposoban zadovoljiti najraznovrsnije zahtjeve iz različitih znanstvenih područja. On omogućava pokretanje virtualnih poslužitelja s dediciranim procesorima, velikom količinom radne memorije ili grafičkih procesora optimiziranih za aplikacije iz raznih znanstvenih područja. S resursom Vrančić, korisnici mogu pokrenuti više kopija svog softvera istovremeno na mnogo različitih računala. Ono što je prije moglo trajati tjednima na jednom računalu sada traje samo nekoliko sati na novom resursu. Više informacija o Vrančićevim resursima može se vidjeti ovdje.
Digitalne usluge koje predstavljaju značajni resursni skok u odnosu na postojeće usluge Srca su Napredno računanje i Virtualni podatkovni centri. Dok su usluga Napredno računanje i resursi na kojima je utemeljena Supek i Vrančić namijenjeni pojedincima, usluga „Virtualni podatkovni centri“ namijenjena je stanovama iz akademske i znanstvene zajednice. Usluga Virtualni podatkovni centri nudi mogućnosti tradicionalnog podatkovnog centra, ali pritom koristi virtualne resurse umjesto fizičkih resursa. Ustanovama osigurava mogućnost postavljanja dodatnih infrastrukturnih resursa po vlastitoj potrebi bez potrebe nabave, postavljanja, konfiguriranja i održavanja fizičkih uređaja. Na taj način ustanove iskorištavaju prednosti fleksibilnosti, skalabilnosti i uštede računarstva u oblaku.
„Provedbom projekta Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO) uspostavili smo jedinstvenu nacionalnu zajedničku e-infrastrukturu koja je potrebna za daljnji razvoj istraživačkih, inovacijskih i poslovnih kapaciteta znanosti i visokog obrazovanja u Republici Hrvatskoj. Izgradili smo mrežu od pet podatkovnih centara u četiri grada, unaprijedili smo, modernizirali i tehnološki uskladili naše dvije usluge Napredno računanje i Virtualni podatkovni centri te uspostavili tim vrhunskih stručnjaka za specijaliziranu podršku znanstvenicima, nastavnicima i studentima u njihovom korištenju. e-Infrastruktura HR-ZOO umrežena je u paneuropske e-infrastrukture i osigurava bolje povezivanje hrvatskog s europskim visokoobrazovnim i istraživačkim prostorom te je temeljna infrastruktura koja će osnažiti načela otvorene znanosti i otvorenog obrazovanja u Hrvatskoj“, istaknuo je u svom izlaganju ravnatelj Srca Ivan Marić i naglasio: “Izuzetno sam ponosan na Srce i svoje kolegice i kolege s kojima sam zajedno vodio ovaj projekt. Pokazali smo da možemo izvesti jedan izuzetno zahtjevan i složen projekt, a kao ustanova da smo sposobni pratiti trendove u području IKT i primjena u obrazovanju i istraživanju, prepoznati buduće potrebe svoje okoline te istovremeno projektirati i graditi velike sustave i velike projekte u suradnji i partnerstvu sa zajednicom“.
Projekt HR-ZOO strateški je projekt u sustavu znanosti i visokog obrazovanja ukupne vrijednosti 26,12 milijuna eura, pri čemu je 85 posto sufinancirala Europska unija. Provodio se od 2017. do 2023. godine, a u njemu su uz Srce sudjelovali partneri - Sveučilište u Zagrebu, Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku, Sveučilište u Rijeci, Sveučilište u Splitu, CARNET i Institut Ruđer Bošković.