Omega software radi bazu zaštićenih životinja

Omega software radi bazu zaštićenih životinja

Tvrtka Omega software je u suradnji s Globaldizajnom na zahtjev Uprave za zaštitu prirode Ministarstva kulture osmislila i započela realizaciju projekta uspostave cjelovitog informatičkog rješenja kojim će se  osigurati centralna baza označenih zaštićenih i strogo zaštićenih životinja.

Radi se o elektroničkoj evidenciji koja će povezati ključne informacije o označenom primjerku strogo zaštićene životinje te će osigurati efikasnu i ažurnu pravnu regulaciju i evidenciju svakog pojedinog primjerka, kao i protok informacija nužan za provođenje nadzora životinja.

Suradnja između Omege software i Uprave za zaštitu prirode započela je izradom web rješenja koje omogućava bolji nadzor prekograničnog prometa i trgovine ugroženim vrstama od strane nadležnih službi te lakšu izradu godišnjih izvješća prema zahtjevima CITES konvencije o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divljih životinja i biljaka. Suradnja je nastavljena s ciljem izrade elektroničke evidencije označenih strogo zaštićenih životinja u RH koja će objediniti relevantne informacije iz ugovorenih veterinarskih organizacija koje označavaju životinje, prekograničnog prometa i trgovine ugroženim vrstama (CITES) i podataka dostupnih Upravi iz ostalih izvora. Evidencija će sadržavati životni ciklus životinja, povijest komercijalnog korištenja (trgovina), kretanja u prekograničnom prometu, vlasnike životinja u Republici Hrvatskoj te izlazne akte vezane uz označeni primjerak. Rezultati prve faze projekta očekuju se krajem ove godine.

Kornelija Pintarić, ravnateljica Uprave za zaštitu prirode Ministarstva kulture izjavila je da je Ministarstvo financiralo izradu web rješenja - Prekogranični promet i trgovina ugroženim vrstama, koja je omogućila bolji nadzor prometa ugroženim vrstama od strane nadležnih službi te lakšu izradu godišnjih izvješća prema zahtjevima CITES konvencije, a u skoroj budućnosti i Europske komisije. „Ono što nam još uvijek nedostaje je elektronička evidencija strogo zaštićenih životinja koje se drže u zatočeništvu, kao i onih zaštićenih životinja koje se koriste kao matični fond  u uzgoju. Takvih životinja sve je više pa će bez informatičke podrške biti nemoguće osigurati efikasnu i ažurnu pravnu regulaciju i evidenciju svakog pojedinog primjerka te protok informacija nužan za provođenje nadzora. Prema iskustvima s postojećim web rješenjem, sigurni smo da će i ova nova informatička podrška poslovima Uprave za zaštitu prirode i Inspekcije zaštite prirode vezanim uz strogo zaštićene životinje omogućiti brži i jednostavniji rad službenika, cjelovitiji nadzor te efikasnije ispunjavanje obveza prema međunarodnim konvencijama i EU.“ - izjavila je gđa. Pintarić.

Nakon uspostave detaljnog poslovnog modela, Omega software pristupila je zahtjevnom procesu realizacije projekta izrade i uvođenja cjelovitog IT rješenja korištenjem moderne tehnologije. Jednostavno web sučelje osmišljeno je kako bi korisnicima olakšalo daljnji rad te unaprijedilo kvalitetu specifičnih poslovnih procesa u Upravi za zaštitu prirode. Ovakvim cjelovitim informatičkim rješenjem, Hrvatska se uvrstila među nekolicinu zemalja članica konvencije CITES koje koriste elektronske baze i time osigurala kvalitetniju provedbu same konvencije.

Suradnja Omege software s Ministarstvom kulture traje već nekoliko godina. Među značajnijim projektima ističe se implementacija Centrix rješenja – posebno osmišljenog za poslovanje državne uprave, koji obuhvaća upravljanje dokumentima u skladu s uredskim poslovanjem te implementacija podrške specifičnom procesu zaprimanja zahtjeva za financiranje ustanova u kulturi preko web-portala.