Udio vojvođanske IT industrije - prvenstveno one u cjelokupnom informatičkom poslovanju Srbije porastao je u vrijeme recesija s 18 na 37 posto, a najveća zasluga pripada upravo tvrtkama sa sjedištem u Novom Sadu.
(Otvaranje projektne kancelarije u vojvođanskom iCT clusteru Foto: Facebook)
U tom gradu gotovo ne postoji IT stručnjak koji nije zaposlen, rekao je direktor vojvođanskog ICT clustera Milan Šolaja za tamošnji Dnevnik. Kao glavni uzrok cvjetanju IT poslovanja Šolaja navodi novosadski Fakultet tehničkih nauka koje već tradicionalno potiče poduzetnički duh i pod čijim okriljem je u zadnjih desetak godina otvoreno više od 60 tvrtki, a njegovo mišljenje potvrđuje i činjenica da je sredinom prošle godine započela gradnja prvog znanstveno-tehnološkog centra u Srbiji upravo u glavnom gradu Vojvodine.
"To je danas najzdraviji dio domaće ekonomije. Tvrtke iz vojvođanskog ICT clustera 90 posto svojih prihoda ubiru od izvoza svojih proizvoda i usluga, dakle ostvaruju uspjehe na globalnom i slobodnom tržištu i potpuno su u privatnom vlasništvu, bez ikakvog utjecaja države", objasnio je Šolaja te dodao da bi država ipak trebala pomoći daljnjem razvoju IT sektora u Novom Sadu poreznim olakšicama ili promjenom politike obrazovanja i informiranja mladih ljudi.
U Vojvodini trenutno postoji preko trideset IT tvrtki s 1500 zaposlenih, međutim velik broj stručnjaka radi honorarno i od kuće pa je točan broj teško procijeniti. "Takva siva ekonomija nije loša samo za državu koja ostaje bez poreza, već i za njih same; oni će za nekoliko godina zaraditi za stan, a mogli su izgraditi tvrtku, ime, reference...", rekao je Šolaja. Osim ulaganja u školovanje stručnog kadra, daljnji napredak novosadske informatičke industrije vidi i u edukaciji ostalih tvrtku u regiji od kojih samo svaka deseta koristi u svom poslovanju neka ozbiljnija softverska rješenja što ujedno predstavlja odličnu poslovnu priliku za razvoj.
Zanimljivo je da se u Novom Sadu nađe i poneka podružnica hrvatskih IT tvrtki poput pulskog Plus Hostinga ili osječkog Inchooa. O pokretanju Inchooove podružnice Rep.hr je već pisao, a razlozi su bili nedostatak kadrova u Osijeku i u suradnji s jednom tamošnjom e-commerce tvrtkom. Toni Aničić iz Inchooa za rep.hr izjavio je kako odaziv na natječaj i kvaliteta kandidata u njihovom slučaju bila slična kao i u Osijeku.