Pozitivna društvena klima i mijenjanje strukture obrazovanja preduvjeti su oporavka gospodarstva, rekao je Mirando Mrsić na današnjoj Microsoftovoj konferenciji "Znanjem i inovacijama do konkurentne Hrvatske" održanoj u zagrebačkom hotelu Regent Esplanada.
Uvodni govor na događaju održao je direktor Microsofta Hrvatska Ivan Vidaković koji je istaknuo kako Microsoft već petnaest godina aktivno sudjeluje u povećanju učinkovitosti i stjecanju novih vještina za obavljanje budućih poslova kod mladih u Hrvatskoj, a kroz organizaciju ovakvih konferencija žele potaknuti diskusiju o razvitku znanstvenih i tehničkih znanosti kako bi se ostvarila konkurentnost na europskoj pozornici. Preduvjete za stvaranje novih radnih mjesta Vidaković vidi u unaprjeđivanju visokog školstva, osnaživanju uloge nastavnika te planskom zadovoljavanju budućih potreba gospodarstva. "Žao mi je čuti kada netko stariji od 40 godina nema posao, međutim to je zato što su se promijenili uvjeti na tržištu rada dok način obrazovanja nije napredovao. Takva osoba se i dalje drži onoga što je naučila prije dvadeset godina, a nije savladala neke nove vještine u međuvremenu kako bi bila konkurentna", rekao je Vidaković te dodao kako se problem starijeg nezaposlenog stanovništva može riješiti cjeloživotnom edukacijom, a stvaranje novih radnih mjesta je nužan preduvjet za ostvarivanje konkurentnosti u regiji i Europskoj zajednici.
Apptendersi primjer proaktivnog pristupa razvoju obrazovanja
"Kupac je u centru fokusa ali najveća bitka je za talente, pa se za razvoj tržišta moramo baviti uklanjanjem prepreka ulaganjima te poticanjem inovativnosti i kreativnosti", zaključio je prezentaciju direktor Microsofta Hrvatska. Kao primjer takvog proaktivnog pristupa razvoju obrazovanja predstavio je publici studente Fakulteta elektrotehnike i računarstva Dominika Tomičevića i Ivana Borka te studenticu Medicinskog fakulteta Karmelu Brešan koji su pod nazivom Apptenders osvojili stipendiju Microsofta od 75 tisuća dolara na posljednjem Imagine Cup natjecanju. Oni su sa svojom aplikacijom KiDnect namijenjenu fizioterapeutima koji rade s djecom oboljelom od cerebralne paralize bili među četiri najuspješnija tima, a njihov softver se već koristi u četiri bolnice od kojih su tri u Hrvatskoj. Osim dodjeljivanja jednokratne bespovratne stipendije, Microsoft im pruža daljnju podršku za razvoj projekta kroz pristup svim potrebnim softverskim alatima i resursima te povezivanje s potencijalnim investitorima.
Jovanović: Cilj je imati 30 posto visoko obrazovanih
Važnost promjene strukture obrazovanja podržao je i sljedeći govornik, Ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić, koji je istaknuo kako se kod nas školuju ljudi i kadrovi za radna mjesta koja ne postoje na tržištu. "Politika zapošljavanje se mora voditi u nadležnim ministarstvima, a ne drugdje kako je to bilo do sada. Pri tome je nužna sprega s lokalnim samoupravama jer profil potrebnih znanja i radne snage u jednom Karlovcu ne odgovara potrebama koje postoje na primjer u Zagrebu", objasnio je Mrsić i dodao kako njegovo ministarstvo već ostvaruje 31 projekt ukupne vrijednosti preko tri milijuna eura u suradnji s EU koji su namijenjeni obrazovanju mladih. Naglasak na cjeloživotno učenje i restrukturaciju obrazovanja dao je i aktualni Ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović spomenuvši da je Hrvatska s 35 posto nezaposlenog mladog stanovništva na sramotnom trećem mjestu u Europi. "Mi imamo 18 posto visoko obrazovanog stanovništva, a cilj nam je podignuti tu brojku na barem 30 posto. Uvođenje Bolonjskog procesa studiranja bio je prvi korak k ostvarivanju tog cilja jer je ranije veliki broj studenata s vremenom odustao od fakulteta i time ostao bez kvalifikacija, a sada nakon tri godine dobiju diplomu. Republika Hrvatska ima veliki istraživački potencijal i potrebno je ostvariti veze između istraživača i industrije kako bi se osnažilo gospodarstvo jer je sramotno da samo jedan posto BDP-a ide u istraživanje i razvoj", kazao je Jovanović i dodao kako je jednostavnije povući novac za istraživanje iz europskih fondova nego iz državnog proračuna.
Poduzetnički impuls - 50.000 novih radnih mjesta do 2015. godine
Poduzetničku stranu priče iznio je u prezentaciji ravnatelj Agencije za promicanje izvoza i ulaganja Sani Ljubičić koji je naglasak stavio na razvoj uspješnog malog i srednjeg poduzetništva jer je ono generator regionalnog razvoja, što je potkrijepio podatkom da je u razdoblju od 2002. do 2010. godine u Europi malo i srednje poduzetništvo stvorilo 85 posto svih novih radnih mjesta kao i ostvarilo 80 posto ukupnih investicija. "Potrebno je dopustiti veći ulazak pravnih subjekata u SME kao što je primjer u razvijenim europskim državama, a konkurentnost i likvidnost SME podići europskim fondovima, poreznim mjerama, izmjenama zakona te ulagačkim olakšicama i državnim poticajima", izjavio je Ljubičić. Prema njemu, država se treba uključiti u odlučivanje i ostvarivati savjetodavnu funkciju kod ulaganja iznad 20 milijuna eura, a predviđa da će se kroz predloženi set mjera, takozvani "Poduzetnički impuls", potaknuti otvaranje 50 tisuća novih radnih mjesta u Hrvatskoj do 2015. godine.
Mudrinić: Korupcija i česte promjene zakona krivi za trenutnu situaciju
Nakon uvodnih govora održan je okrugli stol na temu "Kako biti konkurentan u regiji i Europskoj zajednici" na kojem se ministrima i direktoru Vidakoviću pridružio predsjednik Uprave Hrvatskog telekoma i Predsjednik Nacionalnog vijeća za konkurentnost Ivica Mudrinić koji se složio s prethodnim ocjenama o potrebnom restrukturiranju obrazovanja objasnivši kako vijek trajanja jednog radnog mjesta nije više trideset godina kao nekoć, već samo tri do pet godina zbog čega je potrebno neprestano ulagati u znanje i cjeloživotno učenje. Prema njegovim riječima Hrvatskoj je potrebna potpuna dijagnoza ekonomije te određivanje dugoročnih ciljeva za koje bi se tada moglo tražiti adekvatne mjere i promijene kako bi se dostigli. "Prije nekoliko godina kada smo ukazivali na nadolazeću recesiju i gospodarsku krizu, naišli smo na autizam kod Vlade. Za našu trenutnu situaciju kriva je nestabilna politika, učestalo mijenjanje zakona, korupcija na svima razinama s kojom se tek od nedavno suočavamo, te stanje u državnim upravama", rekao je Mudrinić te se nije suzdržao da kao primjer prekomjernih izmjena zakona navede porez mobilnim operaterima od šest posto. Također se osvrnuo na predložena ulaganja u razvoj malog i srednjeg poduzetništva te naglasio kako Hrvatskoj također trebaju veliki igrači koji bi je afirmirali kroz investicije na europskom tržištu. "Tržište je de facto već otvoreno prema Europi, ali naše tvrtke nisu svjesne toga i bez prilagodbe ne mogu biti konkurentne pa treba raditi na vlastitom osposobljavanju za ulazak u prvu ligu", zaključio je Mudrinić.