Microsoft najavio gradnju data centra u Austriji

Microsoft najavio gradnju data centra u Austriji

Microsoft nastavlja s najavama gradnje novih regija podatkovnih centara. Ta tvrtka jučer je obznanila plan gradnje podatkovnog centra u Austriji.

Nakon ove najave koja je došla samo dva tjedna nakon najave gradnje data centra u Grčkoj, broj sadašnjih i budućih regija s cloud data centrima popeo se na 64. Microsoft je također najavio novi Centar digitalne izvrsnosti kojim će se modernizirati austrijska IT infrastruktura, javne usluge i inovacije u industriji. Nastavit će ulagati i u resurse društva kako bi potaknuo inovacije i jačanje digitalnih vještina za oko 120.000 Austrijanaca do 2024. godine.

Prema istraživanju IDC-a, Microsoftova nova cloud regija pomoći će u generiranju do 2,1 milijardi dolara prihoda u austrijskom eko sustavu.

Jednog poznavatelja stanja koji je htio ostati anoniman rep.hr je upitao dobiva li Hrvatska išta time što će se Microsoftovi data centri fizički približili Hrvatskoj, na što je on odgovorio kako je važno da je Microsoft prisutan u Europi radi regulative Europske unije, dok je blizina data centara Hrvatskoj dobra za one slučajeve kad je potrebna što manja latencija. Kao primjer kada je to važno, naveo je zahtjevnije procese poput kartičnog plaćanja i pojasnio kako se približavanjem lokacije povećava broj načina za koje se cloud može koristiti.

Po njegovom mišljenju, Microsoftu je kod izbora lokacija najvažnije da može dobiti jeftiniju struju i radnu snagu, da postoji dovoljno veliko zemljište na telekomunikacijskom čvorištu na kojem se može graditi data centar, dok im sami izbor države nije toliko važan dok god nudi prednosti jednostavnog poslovanja unutar Europske unije.

Što se tiče latencije, drugi stručnjak kojeg smo kontaktirali podsjetio je kako trenutno nemamo nikakva prava mjerenja latencije s Austrijom, au Hrvatskoj su se i malo koristili neki austrijski data centri, pa je teško reći koliko će ona biti bolja nego kad je data centar u Amsterdamu ili Frankfurtu. Podsjetio je kako mrežna latencija ima ulogu kod ulogu kod "starog" tipa aplikacija, primjerice, standardni debeli klijenti koji pristupaju bazi u oblaku i na svaki klik razmjenjuju informacije s tom bazom.