Microsoft danas, u cijelome svijetu, kroz tradicionalan Microsoftov Dan zaštite potrošača skreće pažnju svojim korisnicima na važne činjenice kojih bi trebali biti svjesni prilikom kupovine softvera te ih pokušava zaštititi od prijevara i nelegalnih ponuda s kojima bi se mogli susresti kada kupuju softver.
Nelegalan i ukraden softver nema samo negativan utjecaj na Microsoft, već se ponajprije korisnici upotrebom takvog softvera izlažu riziku, a stvaraju se i velike štete za lokalna gospodarstva i tvrtke koje takav softver upotrebljavaju u svojem poslovanju.
Steve Ballmer, glavni izvršni direktor Microsofta, nedavno je nelegalan softver nazvao „glavnim tržišnim konkurentom“ Microsoftu, iznoseći pritom podatak da se na 41 posto računala u svijetu koristi piratiziran ili neispravno licenciran softver. Zbog toga je fokus Microsofta tijekom ovogodišnjeg globalnog projekta Microsoftovog Dana zaštite potrošača upozoriti korisnike na problem korištenja nelegalnog softvera i educirati ih kako mogu prepoznati kupuju li „sumnjiv“ primjerak softvera. Dio korisnika, nažalost, nije svjestan problema koji se mogu dogoditi u tom slučaju, niti zna uspješno prepoznati nelegalnu ili „sumnjivu“ kopiju softvera. Tijekom ove godine, putem stranica na adresi www.howtotell.com više od 150 tisuća korisnika u svijetu prijavilo je da su došli u kontakt ili im je ponuđen nelegalan ili po bilo čemu „sumnjiv“ softver.
Microsoft je stoga u Hrvatskoj tijekom mjeseca studenog proveo akciju takozvanog mystery shoppinga s pojačanim intenzitetom i fokusom na prodavače softvera i opreme. Tijekom ove akcije posebno su (dakako – anonimno) posjećene one tvrtke i prodavači opreme za koje su hrvatski korisnici putem online portala prijavili sumnju da prodaju piratske inačice softvera, ukradeni softver ili bilo koji drugi softver sumnjivoga porijekla i legalnosti a koji je korisnicima ponuđen kao ispravan.
Takve su se prijave zaprimale putem portala na kojemu korisnici i inače imaju mogućnost provjeriti valjanost Microsoftovih proizvoda koje su kupili, pa je Microsoft Hrvatska temeljem ovih prijava samih korisnika tijekom 2009. napravio ukupno 112 ovakvih posjeta i planira do kraja kalendarske godine posjetiti još 20 tvrtki koje prodaju softver ili hardverske proizvode krajnjem kupcu. Protiv onih tvrtki za koje je ustanovljeno da ne prodaju softver u skladu s licenčnim pravilima, čime čine štetu ponajviše kupcima koji su bili uvjereni da su dobili legalnu verziju softvera, poduzet će se odgovarajući koraci.
U cilju zaštite krajnjih korisnika, ovakva je vrsta nadzora kod prodavača softvera i hardverske opreme koja dolazi s instaliranim softverom uobičajena. Povremeno Microsoft kupuje proizvode od raznih prodavača kako bi provjerio ispravnost isporučenog softvera; tijekom ove godine obavljene su dvije takve „tajne“ kontrolne kupovine od hrvatskih tvrtki.
Također, kako bi se i korisnici i prodavači dodatno educirali o tome kako ispravno prepoznati legalan softver, te su poruke bile uključene u kampanju vezanu uz predstavljanje novog operacijskog sustava, Windows 7. Kod Microsoftovih najvećih prodavača u Hrvatskoj korisnici se mogu informirati o načinima prepoznavanja nelegalnih, piratiziranih, ukradenih ili na bilo koji drugi način sumnjivih proizvoda koji se predstavljaju kao legalni Microsoftov proizvod.
Microsoft ujedno nastavlja surađivati s partnerima po pitanju zaštite potrošača i borbe protiv piratstva. Tako je kao sponzor sudjelovao i na najavnoj tiskovnoj konferenciji za konferenciju o intelektualnom vlasništvu „Intelektiv“. Ova konferencija, s ciljem podizanja svijesti o važnosti intelektualnog vlasništva, održat će se u Zagrebu 25. veljače 2010. u organizaciji Američke gospodarske komore (AmCham) i njezina Povjerenstva za intelektualno vlasništvo (IPR).