Visoka škola za primijenjeno računarstvo sudjelovala je u međunarodnom pilot-projektu u sklopu kojega je po prvi puta u Hrvatskoj provedena vanjska analiza sustava osiguranja kvalitete visokog obrazovanja.
Nizozemsko-flamanska akreditacijska organizacija, NVAO, jedan od europskih autoriteta za neovisnu procjenu kvalitete u visokom školstvu, ocijenila je Visoku školu za primijenjeno računarstvo visokim ocjenama u svim segmentima, posebno naglasivši kvalitetu njezinih stručnih kolegija i suradnju s gospodarskim subjektima.
Nakon godinu dana provedbe dovršen je projekt neovisne vanjske analize sustava osiguravanja kvalitete obrazovanja u trima visokim učilištima u Hrvatskoj koja su sudjelovala u projektu kojega je predvodila nizozemsko-flamanska agencija NVAO, a kojega su podržali i Vijeće veleučilišta i visokih škola te Agencija za znanost i visoko obrazovanje.
Ovo je prvi puta da je nad nekim visokoškolskim ustanovama provedena vanjska analiza njihovog sustava osiguravanja kvalitete obrazovanja, a cijeli je postupak proveden u skladu s europskim kriterijima i normama. Visoka škola za primijenjeno računarstvo bila je jedan od inicijatora ovog pilot-projekta, no sudjelovala je u njemu posve u skladu s pravilima akreditacijske agencije NVAO i europskim smjernicama o osiguravanju kvalitete u visokom školstvu (ESG). S jedne strane, Visoka škola za primijenjeno računarstvo morala je provesti vlastitu internu analizu načina na koji osigurava kvalitetu edukacije za svoje polaznike, dok je s druge strane neovisni panel međunarodnih stručnjaka također proveo vlastitu analizu u skladu sa standardima NVAO i europskim smjernicama.
U svim je segmentima nad kojima je obavljena analiza – vizija, politika, rezultati, organizacija i politika unaprjeđenja školovanja – Visoka škola za primijenjeno računarstvo ocijenjena visokim ocjenama. Panel stručnjaka kojega je formirala i predvodila nizozemsko-flamanska akreditacijska agencija NVAO, a uz potporu hrvatske Agencije za visoko obrazovanje, posebno je pohvalio Visoku školu za primijenjeno računarstvo zbog:
• kvalitete programa te internih procedura osiguravanja kvalitete obrazovanja koje će omogućiti buduću kvalitetnu implementaciju novih programa;
• nastojanja da se, privlačenjem motiviranih studenata i najboljih predavača, stvori idealna situacija u predavaonici;
• snažnog partnerstva sa zagrebačkim Fakultetom elektrotehnike i računarstva;
• sinergije s grupacijom Algebre koja je osnivač Visoke škole za primijenjeno računarstvo, a zbog čega škola raspolaže vrijednim iskustvom u profesionalnoj informatičkoj edukaciji;
• razrađenog sustava školarina i stipendija koji stimulira one s najboljim potencijalom da se prijave za školovanje u Visokoj školi za primijenjeno računarstvo;
• odlične računalne infrastrukture, računalnih radionica i sustava e-učenja;
• uprave škole koja je svjesna mogućih ekonomskih i financijskih poteškoća u ovom trenutku te je spremna brzo reagirati kako bi se njihov utjecaj smanjio.
Zaključak analize unutarnjeg sustava osiguravanja kvalitete kojega je u Visokoj školi za primijenjeno računarstvo proveo NVAO iznio je Niek Pronk, voditelj projekta, koji je izjavio: „Visoka škola za primijenjeno računarstvo predstavlja odličan primjer uspostavljanja unutarnjeg sustava osiguravanja kvalitete obrazovanja koji može biti uzor i sličnim flamanskim i nizozemskim ustanovama. Veseli me da postoji dobra vizija kako će se održavati postojeća razina kvalitete te kako će se ona dalje unaprjeđivati, što je propisano i našim ocjenjivačkim standardima". Posebno je pohvaljeno to što je Visoka škola za primijenjeno računarstvo povezana sa svim važnim informatičkim tvrtkama – na nacionalnoj i međunarodnoj razini – te što surađuje s njima na svim razinama tijekom obrazovnog procesa.
"Visoka škola za primijenjeno računarstvo, u trenucima dok očekuje upis svoje četvrte generacije studenata, položila je ovaj značajan međunarodni ispit – pozitivne ocjene i brojne pohvale koje smo dobili od akreditacijske organizacije NVAO znače da već provodimo obrazovni proces koji je u skladu s europskim normama i očekivanjima", naglasio je dekan Visoke škole za primijenjeno računarstvo, mr. sc. Mislav Balković. "Sudjelovanje u ovom projektu kojeg je potpomogla Flamanska vlada u okviru potpore zemljama središnje i istočne Europe također je bilo dragocjeno zbog razmjene znanja s našim kolegama iz drugih zemalja, jer hrvatski će sustav visokog školstva trebati vrlo brzo prilagođavati europskim normama s jedne, te tržišnim očekivanjima budućih poslodavaca s druge strane", naglasio je dekan Balković.
Za više informacija o pilot-projektu koji je NVAO u suradnji s partnerima proveo u Hrvatskoj, a u sklopu kojega je provedena i neovisna analiza u Visokoj školi za primijenjeno računarstvo, posjetite http://www.heiq.net/site/.