Stack Overflow objavio je rezultate ankete za 2018. godinu, koju su tijekom siječnja ispunilo 101.592 developera, među kojima i 249 iz Hrvatske.
Što se novih trendova tiče, anketa otkriva kako su DevOps i Machine Learning trendovske tehnologije važne za današnju softversku industriju. Popularnost programskih jezika i frameworkova vezanih uz ove tehnologije također raste, a developeri koji rade u ovim područjima imaju visoke plaće. Developeri su pretežno optimistični po pitanju mogućnosti koje donosi umjetna inteligencija, ali se ne slažu oko mogućih opasnosti.
Globalno najplaćeniji F# programeri
Što se poveznice najvećih developerskih plaća i programskih jezika tiče, globalno najveće plaće imaju F# programeri s godišnjim bruto iznosom od 74.000 američkih dolara, odnosno oko 445.000 kuna. Drugo mjesto drži Ocaml sa 73.000 dolara, treće dijele Clojure i Groovy sa 72.000 dolara, a peto Perl sa 69.000 dolara. Na listi slijede Rust, Erlang, Scala, Go, Ruby, Bash/Shell, CoffeeScipt, Haskell, Julia, TypeScript, C#, Objective-C, R, Swift, Lua, Python, SQL, JavaScript, HTML i CSS. Popis varira od države do države, pa su tako u SAD-u plaće više, a najbolje su rangirane neke druge tehnologije. U američkom vrhu su: Erlang i Scalasa 115.000 dolara godišnje bruto plaće, Ocaml sa 114.000 dolara te Clojure, Go, Groovy i Objective-C sa 110.000 dolara.
Kad je u pitanju zapošljavanje developera, najveći prioritet imaju plaća i benefiti. Slijede jezici, frameworci i tehnologije, mogućnosti profesionalnog razvoja, kultura kompanije, mogućnost rada od kuće, industrija, popularnost proizvoda ili usluge, odjel ili tim, financijska uspješnost poslodavca i raznolikost tvrtke. Očekivano, od plaće i benefita uvjerljivo je najbitniji iznos plaće i bonusa. Slijede zdravstveno osiguranje, budžet za računalo i drugu opremu, budžet za konferencije i edukaciju, mgućnost dobitka dionica ili udjela, mirovinski plan, porodiljni, teretana i slične opcije, benefiti vezani uz prijevoz, hrana u tvrtki i briga o djeci. Developerke imaju nešto drugačije prioritete i na prvo mjesto stavljaju kulturu kompanije i mogućnosti za profesionalni razvoj.
Najpopularniji su Javascript, Node.js, MySQL, Linux i Agile
Što se programskih jezika tiče, najčešće se koristi Javascript, a u top 10 su još: HTML, CSS, SQL, Java, Bash/Shell, Python, C#, PHP i C++. Python pri tome bilježi najveći porast popularnosti - nakon što je prošle godine Python postao popularniji od PHP-a, ove godine uspio je prestići i C#. Od 11. mjesta na dalje pozicionirani su C, TypeScript, Ruby, Swift, Assembly, Go, Objective-C, VB.NET, R, Matlab, VBA, Kotlin, Scala, Groovy i Perl.
Kad su u pitanju frameworkovi, libraries i alati, prvo mjesto drži Node.js, a slijede Angular, React, .NET Core, Spring, Django, Cordova, TensorFlow, Xamarin, Spark, Hadoop i Torch/PyTorch.
Među bazama podataka vodi MySQL, a slijede SQL Server, POstgreSQL, MongoDB, SQLite, Redis, Elasticsearch, MariaDB, Oracle, Microsof Azure, Google Cloud Storage, Memcached, Amazon DynamoDB, Amazon RDS/Aurora, Cassandra, IBM Db2, Neo4j, Amazon Redshift, Apache Hive, Google BigQuery i APache HBase.
Među platformama vodi Linux, a iza njega su Windows Desktop or Server, Android, AWS, Mac OS, Raspberry Pi, WordPress, iOS, Firebase, Azure, Arduino, Heroku, Google Cloud Platform/app Engine, Serverless, Drupal, Amazon Echo, Windows Phone, SharePoint, ESP8266, Salesforce, Apple Watch ili Apple TV, IBM Cloud ili Watson, Google Home, Gaming console i Mainframe.
Najpopularnija metodologija je Agile, a slijede Scrum, Kanban, Pair programming, Extreme programming, formalni standard kao što su ISO 9001 ili IEEE 12207, LEan, Evidence-based software programming, Mob programming i PRINCE2.
Cjelokupna anketa može se pronaći ovdje. Za nekoliko tjedana Stack Overflow ponudit će mogućnost downloadanja anonimiziranih rezultata ankete, što će omogućiti još detaljniji uvid.