Hrvatska dionička društva koja kotiraju na uređenom tržištu imaju još samo dva dana za predaju godišnjih izvještaja u jedinstvenom ESEF formatu.
Riječ je o jedinstvenom elektroničkom formatu za izvješćivanje, koji je propisalo Europsko nadzorno tijelo za vrijednosne papire i tržište kapitala, odnosno HANFA na razini Hrvatske. Navedeni format obvezan je od 2021. godine, ali je u Hrvatskoj uvođenje zbog Covid epidemije produženo za godinu dana, kako bi se olakšalo tvrtkama.
Kako bi tvrtke slijedile navedenu obvezu, imale su izbor između vlastite izrade izvještaja na softveru koji je razvio netko drugi, na vlastitom softveru ili potpuno outsourcanje usluge.
Na hrvatskom tržištu je nekoliko kompanija ponudilo svoje rješenje za tagiranje izvještaja XBRL oznakama, a među njima je i Poslovna inteligencija, koja je kao odgovor na upit korisnika plasirala svoj XBRL Point na tržište. Iz njihove perspektive, prilagodba korisnika za pripremu prvih izvještaja, prošla je dobro. Kako ističe Product Owner Anja Kuhar veliki broj upita za rješenjem I potrebom za konzultacijama je pristizao u zadnja dva tjedna, pred sam rok za predaju izvještaja, no to i nije neko iznenađenje. Također, Anjin opći dojam je da se velika većina obveznika odlučila za outsourcing rješenja, jer je razvoj vlastitog jednostavno bio prezahtjevan. Iz feedbacka klijenata iščitala je da im je puno značila danonoćna podrška koju su od njenog tima imali.
Tvrtke na burzi različito su reagirale na uvođenje obveze. Predsjednik Uprave jedne tvrtke koji je htio ostati anoniman, za rep.hr je pokazao nezadovoljstvo uvođenjem ove obveze, rekavši da novi troškovi upitne koristi za hrvatske firme na burzi nisu dobrodošli. Dodao je i kako se radi o trošku od oko šest do deset tisuća eura.
Sličan iznos spomenuo je i predsjednik Uprave Spana Nikola Dujmović, koji je za rep.hr rekao kako su oni svoje rješenje i uslugu za prvu godinu nabavili od PWC-a po cijeni od 6,5 tisuća eura. Za razliku od prvog komentatora, Dujmović je obranio uvođenje ESEF formata i rekao kako njemu ono ima smisla, jer analitičarima omogućava povlačenje podataka. On vjeruje kako je to dobro jer se strani analitičari neće baviti tržištem koje je zaostalije, a burza neće napredovati ako društva budu "vukla otraga". Iako je Span IT firma, oni nisu razvili vlastito rješenje, jer su htjeli izbjeći obvezu praćenja zakonske regulative.