Jedan od vodećih svjetskih proizvođača poluvodiča pokrenuo suradnju s FER-om

Jedan od vodećih svjetskih proizvođača poluvodiča pokrenuo suradnju s FER-om

Austrijska podružnica Infineona, jedne od 10 najvećih svjetskih tvrtki koje se bave proizvodnjom i razvojem poluvodičkih rješenja, pokrenula je danas s FER-om akademsku suradnju u područje energetske elektronike.

Veličina ove tvrtke čije je globalno sjedište u Műnchenu, jasna je iz podatka da ima više od 50.000 zaposlenih i 11,1 milijardi eura prihoda u 2021. godini. Vodeću globalnu poziciju ima u području razvoja poluvodičkih rješenja za automobilsku industriju i  energetsku elektroniku.

Suradnja Infineona i FER-a je usmjerena na istraživanje i razvoj mikroelektroničkih rješenja koja sustavno smanjuju potrošnju energije, kao i na obrazovanje u ovim područjima istraživanja. To, primjerice, uključuje elektromobilnost ili energetski učinkovitu proizvodnju te prijenos i korištenje električne energije. Trajanje ove akademske suradnje inicijalno je određeno na šest godina, a voditelj projekta je prof.dr.sc. Željko Jakopović. Suradnja je dio posvećenosti poduzeća Infineon Austria važnim projektima od zajedničkog europskog interesa u području mikroelektronike (IPCEI ME).

Povodom navedene suradnje, okupljenima su se obratili dekan FER-a prof.dr.sc. Vedran Bilas, državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva Hrvoje Bujanović, prorekor Sveučilišta u Zagrebu prof.dr.sc. Tomislav Mlinarić, austrijski veleposlanik Josef Markus Wuketich, CEO i CFO Infineona Austrija dr. Sabine Herlitschka te već spomenuti profesor Jakopović.

"Infineon je jedna od važnijih europskih tvrtki i vrlo sam ponosan što je suradnja počela i što vidim entuzijazam s obje strane" - rekao je u ime FER-a dekan Bilas.

FER će od ove suradnje dobiti program koji uključuje konkretne aktivnosti za studente, istraživačke projekte za doktorate i školarine, predavanja stručnjaka uživo i na daljinu, radionice te praksu za studente.

Herlitschka je u dva navrata istaknula kako nije došla oteti ljude, nego im dati priliku za proširenje znanja.​ Istaknula je i važnost njihovih rješenja u ostvarenju klimatskih ciljeva.

"Da bi se došlo do takvih rješenja, potrebno je još više ispreplesti stručno znanje iz područja znanstvenog istraživanja i obrazovanja s postojećim industrijskim primjenama, a to je upravo ono što radimo. Nazivamo to našom 'Mission Future' i drago nam je što pritom surađujemo s Fakultetom elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu te što zajedno unapređujemo položaj Europe kao centra za razvoj poluvodiča. Ovo je jedinstvena prilika mladim istraživačima da razvijaju karijeru u veoma atraktivnom tehničkom polju, čineći pritom naš svijet sigurnijim i ekološki prihvatljivijim mjestom“ - rekla je Herlitschka.

U članak će naknadno biti uvršten i link na njezinu prezentaciju u kojoj se može vidjeti više detalja o tvrtki i prilikama za studente FER-a poput zimske škole Tech for green u organizaciji Infineona.