Pravo vrijeme za svođenje računa o sedmom Mobile World Congressu koji se odvija u Barceloni je kraj dana u kojemu je okončan taj najveći svjetski sajam i konferencija o telekomunikacijama.
Ove je godine HGK prvi put vodila hrvatske tvrtke koje proizvode mobilne aplikacije na sajam, a njihove su reakcije redom pozitivne. Nećemo vam otkrivati kako je tko točno prošao, ali ćemo reći da je jedna od aplikacija zainteresirala venture kapitalista iz Sjedinjenih Država, jedna od njih bi mogla dobiti potporu jednog ekstremno velikog proizvođača mobilnih procesora, za jednu su zainteresirani Japanci...
(Foto: Stevica Kuharski, Igor Škevin, Saša Cvetojević, Damir Sabol, Nikola Kapraljević, Marijan Žitnik, Tomislav Car, Matej Špoler i Tamara Momčilović)
Koju je aplikaciju (Spotie, Habbits, PhotoPay i Salespod) što od toga zapalo otkrit ćemo najvjerojatnije na sljedećem Mobile Mondayu, ukoliko to tvrtke (Procedo, Informacijske tehnologije za vas, Računi.hr i Mobilna informatika) budu realizirale. Ono što je pozitivno je da su tvrtke već sada, dok su njihovi predstavnici još u Barceloni, počele predlagati poboljšanja za sljedeću godinu na MWC-u. Tako je HGK već sada čuo mnogo prijedloga, od kojih je najzanimljiviji onaj o tome da bi dogodine tvrtke htjele uložiti čak i vlastiti novac u organizaciju nacionalnog štanda. No, prije sajma bi štand trebalo organizirati zajedno s većim tvrtkama koje su ove godine imale vlastite štandove na MWC-u.
Tako je pravo iznenađenje bio Končarov institut, koji je na svom štandu u Barceloni predstavio prototipnu seriju baznih stanica koje pogoni električna energija dobivena iz fotonaponskih panela i iz vlastite vjetroelektrane te uskladištena u vodikovim gorivim ćelijama, što je napredak zanimljiv u svjetskim okvirima. Najveći pak štand na MWC-u od hrvatskih tvrtki imao je InfoBIP, tvrtka koja se bavi SMS-ovima, točnije, čiji softver pogoni SMS bankarstvo koje koriste milijuni u siromašim državama Azije i Afrike.
Inače, MWC je imao i svoju vedriju stranu, ustvari anegdotu koja je jako dobro oslikala situaciju na ovom sajmu. Kineska korporacija Huawei predstavila je svoj prvi smartphone i silno je željela da taj iskorak dosadašnjeg proizvođača mrežne opreme koja je kopija „jedan za jedan“ jednog drugog, ali bitno skupljeg proizvođača, bude po nečemu ekskluzivan pa je taj mobitel, Ascend D proglašen najbržim smartphoneom na svijetu. Ukoliko biste ga probali na Huaweijevu štandu uzeti u ruku, odmah bi se Kineskinja na štandu počela derati da ga pustite i vratite na podložak te da ga se samo tako smije dodirivati. Na pitanje zašto je mobitel vruć (jedno šezdesetak stupnjeva celzija) na dodir, ona bi odgovorila da je vruć jer ga svi uzimaju u ruku pa su ga tako zagrijali. U stvari je riječ o brutalno overklokanom procesoru.
Jednak je dojam i o sajmu – u ovoj industriji nitko ove godine nema senzaciju, nego svi pokušavaju neku svoju toplu vodu presložiti tako da postane vruća.