IT Arena započela panelom o perspektivi IT sektora

IT Arena započela panelom o perspektivi IT sektora

Konferencija IT Arena 2011. započela je danas u hotelu The Regent Esplanade panelom o perspektivama IT sektora.

(Fotografirano mobitelom Nokia C7. S lijeva na desno: Mislav Balković - Algebra; Goran Radić - CISEx; Ivan Vidaković - Microsoft; Hrvoje Sagrak - HUP Udruga informatičke i telekomunikacijske djelatnosti; Diana Šimić - Centar za razvoj e-upravljanja za SEE, Tomislav Čorak - AT Kearney, moderator)

Pred više od 150 sudionika koji su polako popunili dvoranu pričalo se o glavnim temama: zapošljavanju u IT-u, mogućnostima poslovanja i okrupnjivanja, digitalnoj agendi EU i drugim temama.

"U Hrvatskoj se zbog krize ne doživljava da imamo manjak IT stručnjaka", rekao je Mislav Balković iz Algebre upozoravajući kako bi se manjak kadrova mogao osjetiti nakon krize i nakon umirovljenja starijih zaposlenika.

Važnu poruku o važnosti IT-a poslao je Hrvoje Segrak iz HUP-a koji je rekao kako političke elite nisu svjesne mogućnosti koje ICT može pružiti po pitanju porasta konkurentnosti gospodarstva.

Predsjednik CISExa Goran Radić ispričao je svoja iskustva s dva sajma na kojima je nedavno bio i rekao kako softverske startupe treba tretirati kao zvijezde kao što je to slučaj u SAD-u. Rekao je i kako zbog fragmentacije u Europi nitko ne može parirati američkim i azijskim proizvođačima.

Direktor Microsofta Hrvatska, Ivan Vidaković, istaknuo je da je suradnja pretpostavka razvoja IT sektora, te dodao da Microsoft do sada ima preko 1200 registriranih partnera i podržava oko 180 startup projekata usmjerenih na izvoz. Kao ključan problem IT sektora u Hrvatskoj i regiji, istaknuo je nedostatak kritične mase i državnih poticaja za okrupnjavanje. "Danas IT tvrtku može pokrenuti i voditi pojedinac, ali bez IT tvrtki s 400 do 500 zaposlenih, možda možemo biti donekle važni u regiji, ali ne i u Europi i svijetu", naglasio je. Prognozira i da će do svojevoljnog okrupnjavanja tvrtki teško doći, te da će ulaskom u EU, koji ne samo širi tržište za domaće IT tvrtke, već donosi i konkurenciju, u IT sektoru doći do povećanja akvizicija. Vidaković se dotaknuo i problema obrazovanja IT stručnjaka i njihovog nedostatka, te ustvrdio da se u državi u kojoj je IT u osnovnim školama izborni predmet nema što razgovarati o razvoju informacijskih i telekomunikacijskih tehnologija.

Sudionici panela osvrnuli su se i na preporuke Digitalne agende EU, te utjecaj IT sektora na razvoj društva i složili se da u Hrvatskoj, unatoč trudu pojedinaca, ne postoji dovoljno političke volje za stvaranje strategije razvoja digitalnog društva i prikladnog pravnog okvira, kao osnovnih pretpostavki e-poslovanja i razvoja IT sektora.


(Fotografirano mobitelom Nokia C7)