Na regionalnoj konferenciji IT industrije, koja se jučer održala u zagrebačkom hotelu The Regent Esplanade, okupilo se više od 150 sudionika iz zemalja regije i EU, među kojima su bili vodeći igrači IT industrije, predstavnici javnog sektora, investitori analitičari, korisnici IT proizvoda i usluga, te utjecajni gospodarstvenici.
(Fotografirano mobitelom Nokia C7)
Oni su raspravljali o sadašnjem stanju, problemima i perspektivama IT sektora u budućnosti.
Kriza nije zaobišla ni IT industriju koja se, nakon godina rasta, suočava s padom poslovnih aktivnosti. "Recesija je potaknula dramatične promjene i revoluciju u IT industriji. No, to je i prilika za Hrvatsku, a time i regiju, koja, ako dobro odigra, ima potencijal postati pružatelj usluga IT infrastrukture za cijelu Europu", istaknuo na otvaranju IT Arene 2011, Gianluca Tramacere, direktor istraživanja u tvrtki Gartner.
Primjer kompanije svjesne trendova je Asseco grupa, koja je iz Poljske svoje poslovanje proširila na cijelu Europu, a trenutno je među prvih 10 tvrtki koje se bave razvojem softvera u Europi. Zapošljava oko 9.000 ljudi, te i u krizi bilježi rast poslovanja. U jugoistočnoj Europi su lideri u domeni ključnih softverskih rješenja za bankarski sektor, a u Hrvatskoj su, kroz svoju diviziju Asseco SEE, koja posluje u 12 zemalja regije, prisutni tri godine i zapošljavaju 150 IT stručnjaka.
U sklopu Leaders panela sudionici su raspravljali o perspektivama IT industrije u regiji, razvoju digitalnog društva u skladu s preporukama Digitalne agende EU, načinima za ostvarenje rasta, perspektivama za izvoz, te nadmetanju i suradnji među globalnim, regionalnim, lokalnim igračima i pojedincima u regiji.
Direktor Microsofta Hrvatska, Ivan Vidaković, istaknuo je da je suradnja pretpostavka razvoja IT sektora, te dodao da Microsoft do sada ima preko 1200 registriranih partnera i podržava oko 180 startup projekata usmjerenih na izvoz. Kao ključan problem IT sektora u Hrvatskoj i regiji istaknuo je nedostatak kritične mase i državnih poticaja za okrupnjavanje. "Danas IT tvrtku može pokrenuti i voditi pojedinac, ali bez IT tvrtki s 400 do 500 zaposlenih, možda možemo biti donekle važni u regiji, ali ne i u Europi i svijetu", naglasio je. Prognozira i da će do svojevoljnog okrupnjavanja tvrtki teško doći, te da će ulaskom u EU, koji ne samo širi tržište za domaće IT tvrtke, već donosi i konkurenciju, u IT sektoru doći do povećanja akvizicija. Vidaković se dotaknuo i problema obrazovanja IT stručnjaka i njihovog nedostatka, te ustvrdio da se u državi u kojoj je IT u osnovnim školama izborni predmet nema što razgovarati o razvoju informacijskih i telekomunikacijskih tehnologija.
S time su se složili i ostali sudionici panela, a Mislav Balković, dekan Visoke škole za primijenjeno računarstvo, ustvrdio je da će Hrvatskoj u sljedećih nekoliko godina nedostajati oko 2.500 IT stručnjaka visoke i srednje razine obrazovanja. Predsjednik Hrvatske udruge izvoznika softvera, Goran Radić ustvrdio je da zato treba popularizirati zanimanje IT stručnjaka. Naglasio je i da hrvatskim IT stručnjacima i onima koji rade u tom sektoru nedostaje prodajnih vještina i vještina vođenja projekata kako bi svoje proizvode i usluge uspješno ponudili tržištu. No, priliku i veliki potencijal vidi u tzv. digitalnoj generaciji koja je "odrasla" s internetom.
(IT Arena poslužila je kao prilika za razmjenu iskustava iz regije - Hrvoje Bujas - GoHome, Nenad i Vlada Nikolić - Limundo, Goran Radić - Applicon. Fotografirano mobitelom Nokia C7)
U razvoju IT sektora nam ni EU, kojoj će do 2015. nedostajati oko 700.000 IT stručnjaka, a koja zbog fragmentiranosti IT sektora ne može konkurirati SAD-u i azijskim zemljama, ne može biti uzor, zaključili su sudionici, ustvrdivši da su preporuke Digitalne agende EU, koja u sljedećih nekoliko godina predviđa značajna ulaganja u IT infrastrukturu i razvoj e-uprave te e-poslovanja ipak dobar putokaz za razvoj IT sektora.
Panelisti su se osvrnuli i na utjecaj IT sektora na razvoj društva i složili se da u Hrvatskoj, unatoč trudu pojedinaca, političke elite nisu svjesne mogućnosti koje taj sektor može pružiti za rast konkurentnosti gospodarstva, te da ne postoji dovoljno političke volje za ostvarenje strategije razvoja digitalnog društva i stvaranje prikladnog pravnog okvira, kao osnovnih pretpostavki e-poslovanja i razvoja IT sektora.
Na konferenciji se raspravljalo i o ulozi javnog sektora u razvoju IT-a, te o planiranim investicijama tog sektora u IT u Hrvatskoj i regiji. Ivan Matasić, član Uprave tvrtke HŽ infrastruktura koja preko svog IT odjela – HŽ Informatika pruža IT usluge svim društvima HŽ holdinga, istaknuo je da je u HŽ-u u tijeku uvođenje SAP sustava, nabavljenog za 54 milijuna kuna, dok se u održavanje i upravljanje mrežom pruga, koja je vrlo malo automatizirana, do 2020. iz europskih fondova planira povući oko dvije milijarde eura. Od toga bi oko 100 milijuna eura bile investicije u sigurnosno signalne uređaje, telekomunikacije i IT sustav za podršku upravljanju prometom. Dodao je i kako se ove godine očekuje raspisivanje natječaja za sustav upravljanja imovinom i resursima koji bi primarno služio održavanju infrastrukture vrijednog 10 milijuna eura.
O utjecaju javnog sektora na razvoj IT-a govorio je i Damir Baralić, direktor Republičkog zavoda za informatiku i internet Republike Srbije, koji se osvrnuo na projekte e-uprave i iskustva koje s njenim uvođenjem ima Srbija.
Konferencija se dotaknula i investicija i financiranja IT sektora, te modela "preživljavanja" i održivog rasta tvrtki iz IT industrije u regiji. Naime, većina tvrtki je prisutna na svom lokalnom tržištu, želja za širenjem je prisutna, ali se malo toga poduzima u tom cilju. O tome kako rasti – preuzimanjima, spajanjima, organskim rastom, prodajom strateškom partneru, partnerskom suradnjom – i regionalnim iskustvima govorili su predstavnici New Frontier (Austrija), RSG Capital (Slovenija), Intel Capital (Rumunjska) i Asseco SEE (Srbija).
Na konferenciji je bilo riječi i o outsourcingu kao jednom od trendova u IT-u, te o pozitivnim i negativnim iskustvima takvog načina poslovanja. Ciljevi outsourciga, naglašeno je, više nisu samo smanjenje troškova i povećanje efikasnosti, već i inovacije te transformacija poslovnih procesa. Uz to, dok su se nekada outsourcale periferne aktivnosti, danas je prisutan trend outsourcinga temeljnih aktivnosti i to kroz virtualnu integraciju s partnerom.
Zaključci IT Arene 2011. su da se IT sektor u Hrvatskoj i regiji može razvijati jedino kroz okrupnjavanje, bilo suradnjom, bilo akvizicijama. Poslovanje u oblaku postaje stvarnost, a svrha outsourcinga više nije samo ušteda već transformacija poslovanja. Za rast i razvoj IT-a neophodna je i podrška javnog sektora, te da političke elite prepoznaju mogućnosti koje pruža za podizanje konkurentnosti gospodarstva i razvoj društva u cjelini. Jedna od pretpostavki razvoja je i obrazovni sustav koji će zadovoljiti potrebe IT sektora za različitim razinama stručnosti. Preporuke Digitalne agende EU su dobar putokaz, a tržište EU privlačno, no regionalni IT sektor bi morao biti svjestan činjenice da se približavanjem EU i regionalno tržište otvara velikim ribama.