Hrvatsko tržište IT usluga i IT tržište u Hrvatskoj i u 2010. godini nastavili su pad - podaci su analitičke kuće IDC Adriatics.
(Boris Žitnik, Foto: Liderpress.hr)
Ukupna vrijednost IT tržišta usluga u 2010. godini iznosila je 370 milijuna dolara, od čega se 187 milijuna odnosilo na projektno tržište (sistemska integracija, IT konzalting i razvoj aplikacija po narudžbi), 112 milijuna dolara na podršku i instalaciju te IT trening i edukaciju, a IT outsourcing oko 69 milijuna dolara. Kad je u pitanju snaga ponuđača, vodeći su Siemens SIS, King ICT i Combis.
IT tržište usluga u 2011. bez većih promjena
Tržište IT usluga Hrvatske opalo je u 2010. na 370 milijuna USD. Prema nalazima analitičke kuće IDC Adriatics, potrošnja na IT usluge smanjena je lani u odnosu na godinu dana prije za 6,1 posto, izraženo u američkim dolarima, odnosno 2,3 posto iskazano u kunama. Za 2011., IDC predviđa potražnju za IT uslugama negdje na razini 2010. Ponovni rast tržišta IT usluga očekuje se od 2012., potaknut oživljavanjem nacionalnog gospodarstva i aktivnostima vezanim uz pristupanje Europskoj Uniji.
"Nakon snažne ekspanzije potrošnje na IT usluge u periodu od 2005-2006. kad su stope rasta prelazile 30% godišnje te umjerenog rasta u 2007. i 2008. godini, svjedočili smo manjem padu tržišta u 2009. te daljnjoj kontrakciji u prošloj godini," tvrdi Boris Žitnik, direktor IDC Adriatics-a. "Slabljenje domaće konjunkture i rezanje potrošnje najvećih potrošača IT usluga, kao što su telekom i financijska industrija te skromna tehnološka ulaganja u javnom sektoru, rezultirali su padom tržišta IT usluga u 2010. godini."
Projektno tržište, koje uključuje sistemsku integraciju, IT konzalting te razvoj aplikacija po narudžbi iznosilo je ukupno 187 milijuna USD u 2010. godini, s udjelom od 51 posto na ukupnom tržištu IT usluga. Međutim, navedeni segment iskazao je pad od 10% na godišnjoj razini, veći od prosječnog pada ukupnog tržišta. Ukupna potrošnja na podršku i instalaciju te IT trening i edukaciju od 112 milijuna USD zauzimalo je 30 posto tržišta, uz pad od oko 2 posto u odnosu na 2009. godinu. Istodobno, potrošnja na IT outsourcing iznosila je lani oko 69 milijuna 2010 (udio od oko 18 posto), zabilježivši pritom najmanji pad (0.3 posto) na godišnjoj razini.
Siemens SIS bio je vodeći ponuđač na hrvatskom tržištu IT usluga u 2010. godini. King ICT zauzeo je drugu poziciju, a slijedili su ga Combis, Apis IT i IBM. Tržišni udio pet vodećih vendora, uzetih zajedno dostigao je manje od trećine ukupnog inače visoko rascjepkanog tržišta.
Javni sektor predstavljao je najveći tržišni segment u pogledu potrošnje na IT usluge u 2010. godini, s udjelom od 22 posto. Sektor financija nalazio se na drugom mjestu s tržišnim udjelom od 21 posto, a slijedile su ga telekomunikacije (17 posto) i maloprodaja (8 posto). Od navedenih industrija telekom sektor zabilježio je najsnažniji pad potrošnje IT usluga od 19 posto u prošloj godini. Državna potrošnja na IT usluge opala je za 11 posto, a potrošnja financijskog sektora za 9 posto. S druge strane, transport, maloprodaja i zdravstvo iskazali su rast u 2010. godini.
"Recesijsko ozračje nastaviti će se i u 2011. godini i utjecati na neznatan rast tržišta IT usluga", ocjenjuje Boris Žitnik. "Zadnji dostupni pokazatelji iz prvog kvartala 2011. godine, kao daljnji pad industrijske proizvodnje i građevinskih investicija, nedostatak kvalitetnih antirecesijskih mjera planiranih za 2011. godinu te rast cijena hrane i energenata, jasno ukazuju na takav trend. Međutim, ima i pokazatelja koji sugeriraju pozitivne pomake na tržištu IT usluga, koji će nadoknaditi utjecaj nepovoljnog makroekonomskog okruženja."
Rast IT tržišta očekuje se u 2012. godini
IT tržište u Hrvatskoj opalo je na godišnjoj razini za 5.3 posto izraženo u američkim dolarima na 1.06 milijardu USD, a nakon snažnog pada od 16.9 posto u 2009. godini. Mjereno u kunama, IT potrošnja je lani smanjena za 1.3 posto, prema nalazima nedavnog istraživanja analitičke kuće IDC Adriatics. Recesija i rezanje budžeta najvećih IT potrošača, kao što su telekom i financijska industrija te umanjena tehnološka ulaganja javnog sektora, rezultirali su daljnjim padom hrvatskog IT tržišta u prošloj godini. Za 2011., IDC predviđa IT potrošnju na razini 2010. godine, dok će u narednih pet godina tržište rasti prosječnom godišnjom stopom od 8.2 posto te dosegnuti brojku od 1.56 milijarde USD u 2015. godini.
"Gospodarska kriza i smanjena potražnja zaoštrili su konkurenciju na domaćem IT tržištu", tvrdi Boris Žitnik, direktor IDC Adriatics-a. "Planirane nabavke nove opreme i softvera, kao i projektnih rješenja, smanjene su i odgođene s ciljem optimizacije troškova. Pad cijena, marketinške akcije i briga o kupcima dosegnule su visoku razinu, čineći IT tržište u 2010. godini definitivno tržištem kupca".
Hrvatsko IT tržište zabilježilo je rast isporuka osobnih računala i ispisnih uređaja u 2010. godini, suprotno 2009., kada je prodaja hardvera snažno opala. U isto vrijeme isporuke softvera i IT usluga iskazale su pad u 2010. godini.
IT potrošnja u Hrvatskoj smanjena je unutar svih tržišnih segmenata u prošloj godini. Izdaci telekomunikacijskih poduzeća opali su značajno brže od prosjeka ukupnog tržišta, potrošnja ne-financijskih sektora bila je također ispodprosječna, dok su financijska industrija i javni sektor trošili unutar okvira pada ukupnog IT tržišta. Segment kućanstva jedini je iskazao porast u 2010. godini.
"Rast hrvatskog IT tržišta očekuje se u 2012. godini opadanjem recesije", ocjenjuje Boris Žitnik. "Osim restrukturiranja ekonomije, jedan od ključnih čimbenika rasta biti će pristupanje Hrvatske Europskoj Uniji popraćeno prilagodbama koje uključuju značajna IT ulaganja, direktno kroz javne nabave državne administracije ili indirektno, kao rezultat unaprjeđenog konkurentskog okruženja".
Studija IDC Adriatics-a Croatia IT Market 2011–2015 Forecast and 2010 Vendor Shares (IDC #ESQ01T) analizira hrvatsko IT tržište u 2010. i daje prognozu rasta do 2015. godine. Izvještaj pruža informacije o veličini i značajkama tržišta, udjelima pojedinih vendora te projekcije rasta osobnih računala, servera, uređaja za pohranu podataka, printera i multifunkcijskih uređaja, paketnog softvera i IT usluga.