Prekršajni sud u Zagrebu nepravomoćnom presudom kaznio je HT sa 40.000 kuna zbog toga što HAKOM-u nije dao na uvid dokumentaciju o parametrima i načinu izračuna troška kapitala.
Iznos je to kojim su kažnjeni tvrtka i odgovorna osoba, a HAKOM naglašava kako je izrečena kazna relativno mala s obzirom da se radi o teškoj povredi Zakona o elektroničkim komunikacijama za djelo za koje se može izreći kazna do milijun kuna te u nedovoljnoj mjeri sankcionira ponašanje Hrvatskog telekoma, a koje usporava liberalizaciju tržišta elektroničkih komunikacija u Republici Hrvatskoj.
To je već druga HAKOM-ova kazna za HT u kratkome roku, nakon što su nedavno kažnjeni članovi Uprave HT-a sa 76.770 kuna zbog odstupanja cijena od odobrenih.
Hrvatski telekom: HAKOM vrši pritisak na sud, nismo usporavali liberalizaciju tržišta Hrvatski telekom reagirao je na HAKOM-ovo priopćenje o premaloj kazni i optužio HAKOM da vrši pritisak na sud. Navedenim priopćenjem HAKOM objavljuje i komentira nepravomoćnu presudu Prekršajnog suda u Zagrebu kojom je Hrvatskom Telekomu d.d i odgovornoj osobi Siniši Đuranoviću određena kazna u ukupnom iznosu od 40 tisuća kuna za prekršaj. Kao što se moglo pročitati u jednom od prethodnih članaka, radilo se o nepravomoćnoj presudi Prekršajnog suda kojom su HT i zaposlenik Siniša Đuranović kažnjeni s 40 tisuća kuna, a na koju će se Hrvatski Telekom žaliti, jer smatra da prekršaj koji se stavlja na teret nije počinjen. Argumente HT planira izložit tek u žalbenom postupku, ali zbog HAKOM-ovog priopćenja ističu kako se radi o "navodnom prekršaju zbog navodne ne dostave jednog dokumenta koji je zapravo dostavljen HAKOM-u prije početka prekršajnog postupka" što ne smatraju težom povredom odredbi zakona, a ističu i kako to nema veze s usporavanjem liberalizacije tržišta kako to HAKOM navodi. HAKOM-ovu izjavu kako je kazna "relativno mala u usporedbi s težinom počinjenog prekršaja te u nedovoljnoj mjeri sankcionira ponašanje Hrvatskog Telekoma, a koje usporava liberalizaciju tržišta elektroničkih komunikacija u Republici Hrvatskoj“ HT naziva netočnom i zadirnjem u samostalnost i neovisnost sudstva. |