Hrvatska IT zajednica traži manja opterećenja na plaće

Hrvatska IT zajednica traži manja opterećenja na plaće

IT zajednica preko Hrvatske udruge poslodavaca i Hrvatske gospodarske komore navela je danas pet ključnih preporuka koje bi trebale pomoći rastu i razvoju IT industrije u Hrvatskoj.

(Foto: S lijeva na desno: Tomislav Bronzin, Ivo Špigel, Ante Mandić i Hrvoje Segrak)

Gospodarstvenicima i predstavnicima medija obratili su se predsjednik Udruženja za informacijske tehnologije HGK Ante Mandić, član izvršnog odbora HUP-Udruge informatičke i komunikacijske djelatnosti Ivo Špigel, predsjednik HUP-Udruge informatičke i komunikacijske djelatnosti Hrvoje Sagrak i državni tajnik Središnjeg državnog ureda za e- Hrvatsku Igor Lučić.

Da Hrvatskoj trenutno nedostaje strategija razvoja IT industrije moglo se naslutiti iz primjedbi Ante Mandića koji je prokomentirao kako je Hrvatska na CeBITu na kojem je i sam sudjelovao nastupila kreativno i razbarušeno, ciljajući na to kako mnoge druge države razvoju IT-a pristupaju planski. "Neke hrvatske tvrtke nudile su programiranje u C++-u za 1300 eura mjesečno, što je mene šokiralo" rekao je Mandić koji je od ranije poznat i po kritiziranju prevelikih davanja na plaće što Hrvatsku čini nekonkurentnom.


(Foto: Hrvoje Segrak i Hrvoje Balen)

Taj problem istaknuo je i Hrvoje Sagrak koji je rekao kako je opterećenje na (veće) plaće kod nas među najvišima u svijetu, pa tako u nekim slučajevima radniku ide tek 40 posto bruto iznosa. Stoga ne čudi kako je prva preporuka za rast i razvoj IT industrije upravo smanjenje udjela opterećenog porezima i davanjima na plaću i iz plaće.

Druga preporuka o kojoj je najviše govorio Hrvoje Balen iz Algebre je poticanje visokog obrazovanja ICT radne snage i brža integracija iste u gospodarstvo. Balen je rekao kako IT tvrtke u Hrvatskoj trenutno zapošljavaju oko 15.000 ljudi, te treba težiti povećanju tog broja.

Treća preporuka dostupnosti širokopojasnog Interneta svima traži isto što i inicijativa InternetZaSve koju inače predvodi Ivo Špigel, pa se može zaključiti kako je on najviše utjecao na ovu točku koja bi pozitivno utjecala na razvoj i konkurentnost cijele države.

Osim ovoga, okupljeni su preporučili i sistematiziranje i organiziranje strateških IT projekata središnje države uz odabir dobavljača isključivo prema transparentnim i tržišno prihvatljivim principima kao i poticanje izvoza informatičkih proizvoda i usluga implementiranih na domaćem ili drugim tržištima.

Osim preporuka na skupu je predstavljena i Analiza hrvatske ICT industrije od 1999. do 2009. godine, koju je izradio IDC, a koja se može preuzeti s Interneta u PDF obliku (prvi dio, drugi dio).