Dva ugovora kojima započinje izgradnja mrežne komponente nove nacionalne e-infrastrukture Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO) potpisana su danas u Sveučilišnom računskom centru Srce.
Mrežna komponenta će osigurati 100 Gbit/s veze podatkovnih centara HR-ZOO, a čime će se ujedno i nadograditi okosnica mreže CARNET.
Prvi Ugovor o nabavi elektroničkih komunikacijskih kapaciteta i vodova za potrebe projekta HR-ZOO potpisan je s Hrvatskim Telekomom, a drugi za nabavu aktivne mrežne i telekomunikacijske opreme s tvrtkom CS Computer Systems. Ugovore su potpisali Ivan Marić, zamjenik ravnatelja Srca i voditelj Projekta HR-ZOO, Marijana Bačić, potpredsjednica za korporativnu prodaju i ICT usluge Hrvatskog Telekoma d.d. i Paško Labura, predsjednik Uprave CS Computer Systemsa. Vrijednost potpisanih ugovora je veća od 18 milijuna kuna. Potpisivanju ugovora prisustvovao je i Bojan Schmidt, pomoćnik ravnatelja CARNET-a i voditelj projektne aktivnosti "HR-ZOO mrežna povezanost".
„Nova širokopojasna mrežna infrastruktura preduvjet je za izgradnju pouzdane i robusne nacionalne e-infrastrukture HR-ZOO. Kao rezultat projektne aktivnosti uspostavit će se mrežna infrastruktura koja će osigurati povezivanje podatkovnih centara HR-ZOO u Zagrebu, Osijeku, Rijeci i Splitu kapacitetima od 100 Gbit/s. Time će se na duže vrijeme osigurati dovoljno kapaciteta za potrebe nacionalne e-infrastrukture, omogućiti korisnicima brži i sigurniji pristup uslugama iz oblaka HR-ZOO te povezati nacionalnu infrastrukturu s infrastrukturama u Europi i svijetu. Ujedno, ovime se nastavlja dugogodišnja tradicija aktivnog doprinosa Srca u izgradnji akademske mreže CARNET koja traje od samih početaka” istaknuo je Ivan Marić, zamjenik ravnatelja Srca i voditelj Projekta HR-ZOO.
S ciljem izgradnje naprednog računalnog i podatkovnog oblaka kao temeljne sastavnice nacionalne istraživačke i inovacijske e-infrastrukture, u sklopu projekta HR-ZOO, kojeg je predložilo i kojeg koordinira Srce, osmišljene su i pokrenute projektne aktivnosti vezane za uspostavu nove mrežne okosnice velikih kapaciteta. Provedba navedenih aktivnosti dodijeljena je CARNET-u, koji sudjeluje u projektu HR-ZOO u svojstvu projektnog partnera.
„Uz povezivanje sjedišta HR-ZOO prijenosnim kapacitetima od 100 Gbit/s, uspostavom nove transportne mreže proširit ćemo i katalog usluga mreže CARNET tako što će se omogućiti kreiranje virtualnih privatnih mreža (VPN), bilo da se radi o rješenju zasnovanom na preklapanju korisničkog prometa (L2VPN) ili na usmjeravanju (L3VPN)“, rekao je Bojan Schmidt, pomoćnik ravnatelja CARNET-a.
Aktivnom mrežnom opremom i telekomunikacijskim kapacitetima povezat će sjedišta HR-ZOO u četiri sveučilišna grada na lokacijama FESB-a u Splitu, studentskog doma u sklopu Sveučilišnog kampusa u Osijeku, zgrade Sveučilišnih odjela u sklopu Sveučilišnog kampusa Trsat u Rijeci, Znanstveno-učilišnog kampusa Borongaj u Zagrebu te zgrade Srca . Završetak većine radova prenamjene postojećih prostora u moderne podatkovne centre spremne za prihvat IKT opreme planiran je u rujnu 2021. godine.
Širokopojasna mrežna infrastruktura sastojat će se od dva sloja: fizičkog / transportnog sloja kojim se uspostavljaju fizičke veze između lokacija sjedišta i logičkog / servisnog sloja mrežne povezanosti kojim se uspostavljaju mrežne usluge za potrebe korisnika HR-ZOO. Lokacije podatkovnih centara bit će povezane poštujući principe robusnosti tako da će svaki element mreže imati redundanciju, čime će se osigurati pouzdanost, ali i skalabilnost što podrazumijeva mogućnost budućeg nadograđivanja sučelja i mrežnih uređaja s ciljem proširenja kapaciteta ili spajanja novih korisnika.
Projekt HR-ZOO je strateški projekt u sustavu znanosti i obrazovanja kojim se gradi nova generacija nacionalne e-infrastrukture koja će znanstvenoj i akademskoj zajednici osigurati napredne računalne i spremišne resurse i na njima izgrađene digitalne usluge. Uz Srce kao nositelja projekta, u provedbi projekta sudjeluju i partnerske ustanove: CARNET, Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku, Sveučilište u Rijeci, Sveučilište u Splitu, Sveučilište u Zagrebu i Institut Ruđer Bošković.
Ukupna vrijednost projekta HR-ZOO iznosi gotovo 200 milijuna kuna, a projekt sufinancira Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj u iznosu od 85 posto, dok je preostalih 15 posto osiguralo Ministarstvo znanosti i obrazovanja RH.