Na globalnom internetskom predstavljanju održanom jučer, Microsoft je najavio globalnu dostupnost operativnog sustava za poslužitelje, Windows Server 2012
Svi zainteresirani mogli su na stranicama http://www.windows-server-launch.com/ čuti predstavljanje Satya Nadelle, predsjednika Microsoftovog odjela za poslužiteljske alate i poslovanje, koji je tom prilikom naglasio kako je Windows Server 2012 ključan element takozvanog operativnog sustava u oblaku (Cloud OS), koji će korisnicima omogućiti modernu platformu za globalne računalne aplikacije.
- Operativni sustav je oduvijek bio samo srce informacijskih tehnologija, a sada proživljava svojevrsnu renesansu, u svijetu neprekidnih usluga u računalnom oblaku, povezujući uređaje i goleme količine podataka. Microsoftovo jedinstveno nasljeđe najrasprostranjenijih operativnih sustava, aplikacija i usluga u računalnom oblaku, pozicionira nas kao ponuđača Cloud OS-a, temeljenog na Windows Serveru i Windows Azure platformi, pomažući korisnicima u izgradnji podatkovnog centra bez ograničenja – rekao je Satya Nadella, predsjednik Microsoftovog odjela za poslužiteljske alate i poslovanje, predstavljajući novi operativni sustav.
Omogućavanje modernog podatkovnog centra
Microsoft je izgradio Windows Server 2012 s naglaskom na računalni oblak, primjenjujući iskustva iz rada vlastitih podatkovnih centara diljem svijeta, koji koriste stotine tisuća poslužitelja kako bi isporučili više od 200 različitih usluga u oblaku. Windows Server 2012 proširuje definiciju poslužiteljskog operativnog sustava i dodaje brojna nova rješenja po pitanju virtualizacije, pohrane, umrežavanja i automatizacije. Stotine novih funkcionalnosti pomoći će korisnicima u smislu veće brzine rada, fleksibilnosti i proširenja podatkovnih centara i aplikacija. U kombinaciji sa sustavima Windows Azure i System Center, Windows Server 2012 omogućit će korisnicima upravljanje i nuđenje aplikacija u privatnom, hosted ili javnom računalnom oblaku.
Prva iskustva korisnika s Windows Server 2012
Novi operativni sustav omogućava korisnicima da upotrijebe postojeće vještine i investicije u upravljanje sustavima, razvoj aplikacija, baze podataka, korisnički identitet i virtualizaciju te iskoriste sve mogućnosti računalstva u oblaku. Mnoge tvrtke već sada govore o izuzetnoj vrijednosti ranih implementacija. Prema studiji ukupne cijene vlasništva (TCO) za korisnike u takozvanom „Rapid Deployment Programu“, 70 ranih usvajača diljem svijeta potvrdilo je da očekuju, u prosjeku, 52-postotno smanjenje nedostupnosti sustava (downtime), 41-postotno smanjenje vremena za raspodjelu zadataka te uštedu od 15 sati godišnje, po zaposleniku, produktivnog vremena. Među ispitanim tvrtkama, njih 91 posto očekuje dugoročno smanjenje rada na administraciji poslužitelja, a 88 posto smanjenje rada na mrežnoj administraciji.
Među „ranim usvajačima“ bile su i tvrtke Combis i Algebra, koje su među prvima u svijetu testirale mogućnosti i funkcionalnosti direktnog pristupa buduće verzije operativnog sustava, kao i nove funkcionalnosti virtualizacije.
- Algebra će imati korist od pojednostavljene konfiguracije Direct Access poslužitelja, u usporedbi s prethodnom verzijom. Također, upravljanje infrastrukturom za pristup na daljinu je jednostavnije i samim tim i jeftinije. Naposljetku, djelatnici Algebre koriste računala integrirana u AD domenu te automatski i sigurno povezana na tvrtkine resurse. Tako kada rade izvan ureda, imaju jednak pristup podacima kao da sjede za radnim mjestom u tvrtki. To transparentno korištenje, u kojem lokacija na kojoj se djelatnici nalaze ne predstavlja nikakvu razliku, je velika prednost bilo kojeg rješenja za pristup na daljinu – naglasio je Hrvoje Dunkić, voditelj Microsoft odjela u Sektoru sistemske podrške i integracije, tvrtke Combis.
- Sudjelovanjem u ovom programu stekli smo ogromno iskustvo u implementaciji i korištenju nove tehnologije, koja će pomoći djelatnicima svih naših ureda, ali i omogućiti nam da saznanja o novim Microsoft poslužiteljima kompetentno prenosimo i polaznicima specijalističke IT edukacije u Algebri i studentima na Visokoj školi za primijenjeno računarstvo – zaključio je Marin Franković, voditelj katedre za operacijske sustave i certificirani Microsoft trener.
Više informacija o Windows Server 2012 i Cloud OS-u dostupno je na stranicama http://www.windows-server-launch.com/, a blog Satya Nadelle može se pročitati na http://blogs.technet.com/b/microsoft_blog/archive/2012/08/29/windows-server-2012-is-here-and-so-is-the-cloud-os.aspx. Svi zainteresirani mogu se uključiti i u raspravu na društvenoj mreži Twitter, pod hashtagom #WinServer.