Potpredsjednica Europske komisije zadužena za digitalni razvoj Neelie Kroes izjavila na berlinskoj konferenciji u petak kako će se zahvaljujući glasu naroda živjeti u svijetu bez SOPA-e i ACTA-e
(Foto: ACTA prosvjedi održani su nedavno i u Zagrebu)
Nedavni prosvjedi protiv ACTA prijedloga za vrijeme kojih je tisuće ljudi izašlo na ulice ujedinjeno protiv zakona kojeg su vidjeli kao ograničavanje otvorenosti i inovativnosti Interneta bili su ključni za promjenu političkog mišljenja europskih čelnika, izjavila je pred delegatima Europske komisije u petak potpredsjednica Kroes, a javlja WSJ. "Radi se o snažnom novom političkom glasu kojeg pozdravljam kao silu koja se bori za otvorenost, iako se možda ne slažem s njom oko svakog pitanja. Sada ćemo najvjerojatnije živjeti u svijetu bez SOPA-e i ACTA-e", rekla je Kroes.
Službeni glasnogovornik potpredsjednice pojasnio je da iako ona nije izjavila kako je ACTA potpuno ugašena, činjenica je da se radi o "politički mrtvom" prijedlogu. Budući da je za ratifikaciju prijedloga potrebna suglasnost svih uključenih strana i Europskog parlamenta, ova izjava je prva službena potvrda da do nje nije moguće doći, piše Wall Street Journal. Predsjednik Saveza liberala i demokrata za Europu Guy Verhofstadt izjavio je kako ACTA ne pruža dobru ravnotežu između zaštite intelektualnog vlasništva i osnovnih sloboda građana, a protiv prijedloga su se izjasnili i socijalisti i zeleni. Dok politička Europa naoko gravitira prema digitalnoj slobodi i pravu na očuvanje privatnosti svojih građana, američka politika neprestano pokušava pronaći nove načine kontroliranja osobnih informacija uvodeći zakone poput najnovije CISPA-e, pa se izjava o svijetu bez takvih regulativa ipak može smatrati preoptimističnom.