Ekobit najavio DevArenu, predstavio EkoSDM

Ekobit najavio DevArenu, predstavio EkoSDM

Na okupljanju za medije koje je Ekobit organizirao u sklopu prostora tvrtke u Koturaškoj ulici, prisutni su imali prilike saznati više o poslovnim rezultatima i dosadašnjem radu poduzeća, nadolazećoj DevArena konferenciji te novom Ekobitovom rješenju za zaštitu povjerljivih korisničkih i poslovnih podataka postupkom anonimizacije.

Okupljenima su se ispred tvrtke obratili predsjednik Uprave Goran Glišić, član Uprave Vedran Brničević te konzultant Martin Kralj.
 
Vedran Brničević je u uvodnom izlaganju, uz kratki pregled dosadašnjeg rada i poslovanja tvrtke, ukratko predstavio neke od najpoznatijih Ekobitovih proizvoda, poput TeamCompanion sustava za upravljanje projektima i EkoHROK rješenja za komunikaciju s bazom Hrvatskog registra obveza po kreditima. Uz proizvode, Ekobit nudi i usluge razvoja sveobuhvatnih poslovnih rješenja, upravljanja životnim ciklusom aplikacija te integracije poslovnih aplikacija. O skorašnjoj DevArena konferenciji koja će se 14. listopada održati u zagrebačkom hotelu Aristos više je informacija dao Goran Glišić, ističući kako će po peti puta zaredom događaj okupiti vodeće razvojne inženjere, arhitekte i voditelje softverskih projekata iz Hrvatske i regije.
 
"DevArena je nastala kako vjerojatno nastaju svi događaji ove vrste - u obliku neformalnog okupljanja za užu zajednicu stručnjaka u cilju razmjene znanja i iskustava na području razvoja softverskih rješenja. S obzirom na sve veću potražnju sudionika tijekom godina smo opseg događaja sve više širili. Danas smo došli do toga da je DevArena višestruko prerasla svoje prvotne okvire i izrasla u ono što volimo nazivati 'NAJtehnološkom' konferencijom u Hrvatskoj", istaknuo  je Glišić.
 
Uz niz predavanja relevantnih za područja softverskog razvoja i arhitekture, kao i detaljne obrade tehnoloških tema s aktivnim sudjelovanjem publike u raspravama o vlastitim iskustvima u korištenju i izradi softverskih rješenja i alata, ovogodišnja će DevArena donijeti i nekoliko tehnoloških novina. Jedna od njih je i veliki video zid pod nazivom "Wall of Tweets". Riječ je o sustavu koji će u stvarnom vremenu korištenjem popularnog Twitter servisa pružati najsvježije informacije o predavanjima i svim značajnim događajima na konferenciji. Svi oni koji zažele pauzu između predavanja moći će posjetiti poseban prostor za odmor u kojem će dobru i živu glazbenu atmosferu osiguravati konferencijski DJ, dok će se za sve polaznike na kraju konferencije organizirati i prigodna koktel zabava.
 
Zaokružujući događanja na skupu Martin Kralj je ukratko predstavio novo Ekobitovo rješenje pod nazivom "EkoSDM" (Ekobit Sensitive Data Management). Riječ je o softverskom alatu za sigurno upravljanje povjerljivim poslovnim i korisničkim podacima koji radi na principu anonimizacije osjetljivih podataka u sustavima koji trebaju koristiti produkcijske baze podataka, a nemaju pravo uvida u povjerljive podatke koji se nalaze u tim bazama. Primjerice, u procesu izrade softvera ili u sustavima izvještavanja i poslovne inteligencije često dolazi do situacije da se prilikom testiranja, razvoja ili izrade izvještaja koriste stvarni produkcijski podaci. Ilustrirajući to na primjeru banke, Kralj je pokazao kako u okolini u kojoj se ne koristi sustav poput EkoSDM-a poslovni analitičari, testeri, razvojni inženjeri i ostale neovlaštene osobe često imaju pristup kopijama stvarnih baza podataka s točnim imenima i prezimenima, adresama, stanjem i brojevima računa, kreditnih kartica i svim ostalim informacijama koje u pravilu ne bi smjeli znati. Korištenjem EkoSDM-a ti se podaci prije dostave odgovarajućem odjelu ili vanjskoj tvrtki mijenjaju, odnosno anonimiziraju. Time neovlaštene osobe ne dolaze u posjed stvarnih podataka, ali i dalje imaju mogućnost korištenja forme informacija što je neophodno prilikom testiranja, razvoja softvera ili izrade izvještaja.
 
Na kraju skupa Ekobitovi predstavnici su okupljene poveli u kratki obilazak tvrtke pokazujući im sustave, tehnologije i alate kojima se njihovi stručnjaci svakodnevno koriste u razvoju softverskih aplikacija.