European Digital Innovation HUB - CROatian Industry and Society BOosting puni je naziv novog projekta koji će biti glavno, neprofitno, digitalno inovacijsko središte u regiji Kontinentalna Hrvatska
Koordinator projekta prof. emer. dr. sc. Nedjeljko Perić za rep.hr je pojasnio kako se ne radi o stvrnom fizičkom središtu, nego o kolaboraciji sedam partnera koji svaki sa svojom specifičnom ekspertizom doprinosi projektu, razvoju digitalnih usluga i proizvoda, koje će se potom nuditi malim i srednjim poduzetnicima i državnom sektoru s ciljem podizanja razine digitalne zrelosti hrvatske industrije i društva. Varijedi istaknuti i da se trošak usluga financijski pokriva budžetom projekta što predstavlja posebnu pogodnost za poduzetnike i državni sektor koji se podupiru u digitalnoj transformaciji.
Konzorcij projekta uz FER čine partneri Inovacijski centar Nikola Tesla - ICENT, Algebra, HGK, HAMAG-BICRO, Srce i Infodom. Trajanje projekta je 36 mjeseci, a vrijednost projekta iznosi 2.86 milijuna eura.
CROBOHUB++ je specijaliziran u trima ključnim područjima DEP-a: umjetnoj inteligenciji, kibernetičkoj sigurnosti i računarstvu visokih performansi (HPC) te u tehnologijama: robotika, računalni vid, internet stvari, ugradbeni sustavi upravljanja i automatizacije, pametna senzorika, tehnologija blokovskih lanaca i digitalne simulacije. Tehnologije u kojima je CROBOHUB++ specijaliziran široko su primjenjive, ali CROBOHUB++ će se primarno orijentirati na proizvodnu industriju, digitaliziranu poljoprivredu, energiju i okoliš te na javnu i državnu upravu.
Potporom digitalnoj transformaciji u navedenim sektorima CROBOHUB++ može snažno i izravno pridonijeti podizanju razine digitalne zrelosti hrvatske industrije i društva. U tu svrhu svakako idu u prilog čak 93 pisma potpore dobivena od poduzeća iz proizvodnog sektora i drugih institucija te 39 memoranduma razumijevanja s potencijalnim Europskim digitalnim inovacijskim središtim (EDIH) širom Europe.
Ključni mehanizmi za provedbu DEP-a su upravo spomenuti EDIH-ovi koji imaju za cilj izgraditi tehnološke ekspertize i eksperimentalnu infrastrukturu kako bi se omogućila digitalna transformacija industrije i javnog sektora. EDIH-ovi predstavljaju proširenje postojećih DIH-ova izgradnjom međunarodnih koridora i umrežavanja EDIH-a.
Usluge koje nude EDIH-ovi su: testiranje prije ulaganja, vještine i osposobljavanje, potpora za pristup financijskim sredstvima te izgradnja inovacijskih ekosustava i umrežavanje. Logični partneri u konzorcijima EDIH-a su organizacije za istraživanje i razvoj tehnologija (RTO) i tehnička sveučilišta/fakulteti u suradnji s gospodarskim udruženjima, klasterima, Europskom poduzetničkom mrežom (EEN), akceleratorima/inkubatorima, inovacijskim agencijama i institucijama za stručno osposobljavanje.
Ključno je za EDIH-ove da trebaju služiti digitalizaciji i digitalnoj transformaciji gospodarstva, osobito malih i srednjih poduzeća te javnoj administraciji. EDIH-ovi su zamišljeni da djeluju kao pristupne točke prema europskoj mreži EDIH-ova za lokalne organizacije. Oni će se, kao orkestratori, aktivno umrežavati s drugim inovacijskim središtima, dijeleći najbolje prakse i specijalistička znanja te dovoditi kompanije u kontakt s drugim kompanijama sličnog vrijednosnog lanca. Također, EDIH-ovi će biti posrednici između javne administracije i poduzeća koja pružaju tehnološke usluge e-upravi.