Grad Dubrovnik donirao je Općoj bolnici Dubrovnik 2,15 milijuna kuna za obnovu informatičkog sustava čija će cijena biti oko 3,4 milijuna kuna.
Bolnici je to bio jedan od prioriteta, s obzirom da je sustav iznimno važan u dnevnom funkcioniranju liječnika i drugih službi.
Ravnatelj doc.prim.dr.sc. Marijo Bekić podsjetio je da je modernizacija informatičkog sustava bolnice nužna za daljnje funkcioniranje bolnice te da sustav nije zadobio bitnije nadogradnje od izvorne implementacije.
U 21. stoljeću nemoguće je funkcioniranje bilo kakve usluge ili sustava bez uključivanja informatizacije. Dubrovačka bolnica je početkom tisućljeća bila prva i jedina u Republici Hrvatskoj takozvana ‘non-paper bolnica’. Iako je bila prva, sustav se nije više nadograđivao. Broj korisnika informatičkog sustava je rastao, sustav se često rušio i to je stvaralo svakodnevne probleme protekle dvije godine u radu naših liječnika i sestara. Krajem 2017. godine iskazala se želja, iskristaliziralo se kakav nam projekt treba za osuvremenjivanje informatičkog sustava i cijena cijelog postupka je oko 3 milijuna i 400 tisuća kuna. Ostatak sredstava je pribavljen prošle godine kroz decentralizirana sredstva koja dobivamo od Republike Hrvatske kroz županijski proračun. Treba istaknuti da samo šest općih bolnica u državi dobiva manja godišnja sredstva kroz taj sustav od županijske bolnice Dubrovnik. Po onome što dobijemo za kapitalna ulaganja smo pri dnu u državi, očekujemo da bi se trebalo promijeniti u idućoj godini ako gledamo značaj i poziciju Opće bolnice Dubrovnik – rekao je.
Bekić procjenjuje da će nadogradnja bolničkog informatičkog sustava osigurati stabilnost na period od najmanje deset godina.
Prema podacima s web stranica bolnice, ona trenutno unutar sustava ima 600 korištenih računalnih mjesta, 200 pisača i 730 korisnika na poslovnom sustavu. Trenutni kapaciteti informatičkog sustava uključuju 16 servera, od čega sedam servera za rad s BIS aplikacijom, jedan server za pristupanje korisnika sistemu, dva servera za BIS bazu podataka, jedan server za arhiviranje podataka, jedan server za pristup Internetu i kao mail server, jedan server za komunikaciju prema CEZIH-u i tri servera za RIS-PACS sustav.