Belgija će preuzeti presjedanje Vijećem EU početkom 2024. godine, a već ima niz ideja o tome kako iskoristiti Blockchain na razini Europske unije, pokrenula bi agenciju za algoritme, uvela certificiranje samoukih IT-ovaca i verificiranje na društvenim mrežama.
Jedan od prijedloga je ubrzanje razvoja europske blockchain infrastrukture za pohranjivanje dokumenata kao što su vozačke dozvole i vlasnički listov
„Mnoge zemlje rade na aplikacijama koje se temelje na blockchainu; bilo bi dobro izgraditi ih na zajedničkoj infrastrukturi. Ali mora biti na blockchainu kojim upravlja vlada”, rekao je Mathieu Michel, belgijski državni tajnik za digitalizaciju za ScienceBusiness.net
Michel predlaže ponovno pokretanje projekta European Blockchain Services Infrastructure (EBSI) koji je pokrenula Europska komisija 2018. godine, u suradnji s European Blockchain partnerstvom, koje čini 27 država članica EU-a plus Norveška i Lihtenštajn.
Partnerstvo je odabralo početne slučajeve korištenja infrastrukture, uključujući međusobno priznavanje diploma, sljedivost dokumenata i financiranje malih i srednjih poduzeća.
EBSI bi se preimenovao u Europeum i bio bi strukturiran kao Europski konzorcij za digitalnu infrastrukturu (EDIC), pravni okvir uspostavljen u prosincu 2022. kako bi se državama članicama omogućilo provođenje projekata s više zemalja. To se temelji na modelu konzorcija europske istraživačke infrastrukture prema kojem države članice kombiniraju resurse za izgradnju i upravljanje velikim i skupim znanstvenim objektima.
Europeum bi se koristio za javnu upravu, na primjer omogućavajući priznavanje vozačkih dozvola i drugih dokumenata u cijelom bloku i olakšavajući postupke kao što su prijave PDV-a. Također bi mogao podržati aplikacije, poput digitalnog eura ili digitalnih blizanaca gradova, kako bi se lakše identificirale stvari poput rizika od poplava.
Hrvatska potpisala plan
Države članice do sada su izdvojile milijun eura za projekt, ali Michel se nada da će Europeum kao EDIC otključati dodatna sredstva od Komisije.
Europeum će imati sjedište u Belgiji. Plan su već potpisale Italija, Hrvatska, Poljska, Portugal, Slovenija, Luksemburg i Rumunjska i pomoći će definirati njegovu strukturu, ali Michel kaže da će drugi imati mogućnost korištenja blockchaina.
Europska agencija za algoritme
Belgijsko predsjedništvo također će predložiti stvaranje 'Europske agencije za algoritme', kako bi se osiguralo da EU ubire prednosti umjetne inteligencije dok istovremeno upravlja rizicima. Michel ne vidi agenciju kao regulatornu ulogu. “Bilo bi to više kao centar znanja, koji bi mogao dati savjete i reći budite oprezni, to bi moglo biti riskantno”, rekao je.
Agenciju bi činili stručnjaci i uključivala bi javnu i privatnu suradnju, a Michel inzistira na tome da vlade moraju surađivati s velikim tehnološkim tvrtkama koje "imaju snagu inovacije". On predlaže da bi se za korištenje umjetne inteligencije koje je identificirano kao visokorizično moglo tražiti savjet agencije.
Certificiranje samoukih IT-ovaca
U pokušaju da se iskoriste prednosti umjetne inteligencije postoji zabrinutost da europskoj radnoj snazi nedostaju potrebne vještine. Michel vjeruje da mnoge relevantne vještine postoje, ali nisu priznate. Belgija će se zalagati za sustav certificiranja samoukih vještina, poput onih koji su naučili C++ gledajući YouTube.
"Greška je misliti da inovacija zahtijeva samo diplome", rekao je Michel. "Način na koji identificiramo ljude bez diplome je da nemaju nikakve vještine, ali to nije istina."
Sustav bi se temeljio na PIX-u, online platformi koja je svima otvorena za procjenu, razvoj i certificiranje svojih digitalnih vještina. Michel se nada da će iskoristiti usluge francuske tvrtke na europskoj razini.
“Inovacije se razvijaju tako brzo da dvije godine nakon diplome morate učiti nove vještine. Cjeloživotno učenje možda nije kompatibilno sa svijetom diploma kao prije”, rekao je.
Verificiranje profila osobnom
Michel također želi da se Europa bori protiv lažnih online profila i "vrati odgovornost na internet", uvođenjem javnog sustava verifikacije temeljenog na davanju ID-a korisnika.
I dalje bi postojala opcija da ostanete anonimni, ali korisnici društvenih mreža mogli bi imati opciju da vide samo objave koje su napisali provjereni profili. Sustav bi se također primjenjivao na platforme za e-trgovinu i druge web stranice, uključujući znanstvene publikacije, koje bi mogle biti podložne lažnom predstavljanju ili dezinformacijama.
"Ako uspijem, postojat će tri važne faze u digitalnom svijetu", rekao je. “Prva faza je bila: internet je anoniman. I to je dobra stvar. Zatim, prema Zakonu o digitalnim tržištima, odgovorne su posredničke platforme. A sada govorimo o odgovornosti korisnika.”
Povećanje proizvodnje poluvodiča i kvantnih čipova
Još jedna mjera koja je nedavno stupila na snagu i koja će ostati važna tema za belgijsko predsjedništvo je Zakon o čipovima, čiji je cilj povećati proizvodnju poluvodiča i istraživanje kvantnih čipova sljedeće generacije.
"Svi znaju kako će AI utjecati na način na koji gradimo budućnost, ali AI je duboko povezan s brzinom kojom čip može izračunati", rekao je. “Ako u Europi imamo najučinkovitije čipove na svijetu, imat ćemo bolju umjetnu inteligenciju.”
Čipovi su strateški prioritet za Belgiju, budući da se u zemlji nalazi istraživački centar Imec, koji prima sredstva EU-a za istraživanje i razvoj poluvodiča.