Kaznene prijave podnesene su protiv dva Kaštelanina koja su za osobne potrebe kopirali nekoliko programa, igara i filmova nakon što je na njih ukazao Interpol.
(Foto: BSA - koja je prekjučer organizirala ručak za IT novinare - bavi se borbom protiv piratstva među pravnim osobama)
Vijest je to koju je u šturom obliku jučer objavio MUP, a što se u medijima krivo protumačilo kao početak provođenja ACTA-e. Ono što je u navedenom slučaju zanimljivo jest činjenica da su protiv navedenog dvojca napisane kaznene a ne prekršajne prijave, kao i činjenica da je u svemu sudjelovao Interpol iako se radi tek o manjem nedjelu s obzirom da se softver nije koristio za daljnju distribuciju.
Kad su mediji na sličan način pratili stariji slučaj, kad je osoba iz Siska dobila godinu dana uvjetno samo zbog softvera korištenog u privatne svrhe - većina je izostavila podatak kako se osoba između ostalog bavila i klasičnim oblikom krađe.
Za naslutiti je da kaštelanski slučaj također ima zanimljivu pozadinu koja uključuje druga nedjela, iako je na rep.hr-ov telefonski upit iz splitskog MUP-a odgovoreno kako je prijava podignuta samo zbog softvera, a na pitanje o tome što je Interpol zapravo istraživao nije bilo odgovora. O daljnjem slijedu događaja odlučit će Državno odvjetništvo, no svakako je zanimljivo kako se u nešto ozbiljnijih slučajevima piratiziranja softvera u poslovne svrhe dosuđuju tek prekršajne prijave.
BSA u 2011. godini podnijela 141 prijavu Inspektoratu
Više o takvim slučajevima moglo se saznati na ručku koji je za novinare organizirala BSA udruga koja se bori protiv nelegalnog softvera u korporativnom okruženju. Ona je u Hrvatskoj tijekom 2011. godine podnijela 141 prijavu Državnom inspektoratu, što je 250 posto više nego godinu ranije. Na osnovu ovih prijava utvrđene su 53 povrede zakona, što je tek njihov dio jer je inspektorat dio prijava podnio i samostalno. Za prekršaje su najčešće bili odgovorni direktori i IT menadžeri.