Završena je četvrta verzija GPT-a, jezičnog prediktivnog modela koji je razvio OpenAI laboratorij.
Kako se navodi na stranicama tog laboratorija, četvrta verzija prihvaća inpute u obliku slika i teksta te kao output daje tekst koji je još kvalitetniji nego u trećoj verziji modela.
Za neupućene, GPT ili Generative Pre-trained Transformer je vrsta umjetne neuronske mreže koja se koristi za generiranje tekstualnog sadržaja poput članaka, priča i drugih vrsta teksta. Prva verzija predstavljena je 2018. godine, no u široj javnosti nije primijećena dok prošle godine nije predstavljen ChatGPT - chatbot koji pokazuje dio GPT-ovih mogućnosti, a besplatno je dostupan putem Interneta. Više informacija o tom servisu dostupno je u rep.hr-ovom članku iz prosinca.
Primjena kroz ChatGPT pokazala je kako odgovori koje taj servis (koji u ovom trenutku još koristi verziju 3.5 GPT-a) nudi nisu uvijek točni, no za pretpostaviti je da će se on s vremenom usavršavati, baš kao što je bio slučaj s Google Translateom.
GPT modeli su se pokazali vrlo korisnim u mnogim područjima, a otvaraju i nove mogućnosti u razvoju tehnologija umjetne inteligencije.
Tehnički izvještaj (PDF) o GPT-u 4 na gotovo stotinu stranica navodi detalje, a na njegovoj petoj stranici može se vidjeti i koliko je bolji od modela 3.5 na primjeru rješavanja brojnih akademskih testova.
Ovaj članak naknadno će biti nadopunjen dodatnim informacijama.