Vlada Republike Hrvatske objavila je kako putem Interneta prikuplja komentare i prijedloge o Nacionalnoj strategiji razvoja zdravstva.
(Foto: Krivi smjer razvoja zdravstva, ilustracija)
Kako piše na stranicama resornog ministarstva, komentari koji su potpisani i sastavljeni prema ponuđenom obrascu primat će se do 20. srpnja 2012. godine na adresi strategija@miz.hr
Više informacija o Nacrtu navedene strategije i o obrascu koji treba poslati mailom u svrhu komentiranja i predlaganja moguće je pronaći na gornjem linku preko kojeg se može vidjeti kraću i dužu verziju strategije kao i preuzeti obrazac za slanje prijedloga.
Dio strategije posvećen IT-u u zdravstvu
U ponuđenoj strategiji IT sektoru mogao bi biti zanimljiv dio o informatizaciji i eZdravstvu. U dokumentu se navodi kako hrvatske bolnice trenutno od 45.000 zaposlenih imaju 200 stručnjaka za informacijske tehnologije, a 36 bolnica ima informatički odjel.
Kad su u pitanju planovi za budućnost, navodi se sljedeće: "Sljedeći koraci informatizacije zdravstva u Hrvatskoj odnose se na ujednačavanje modela podataka i standarda prijenosa podataka, povezivanje, integracija i centralizacija svih sudionika sustava – izgradnja komponenti informacijskog sustava koje će pružiti podršku svim poslovnim procesima u zdravstvu, te omogućiti liječnicima i ostalim zdravstvenim djelatnicima da pomoću informacijske infrastrukture i informacijskog sustava neprekidno uče, rutinski se savjetuju (telemedicina) s kolegama, pregledavaju i pune nacionalne baze podataka, te komuniciraju izravno s pacijentom putem informacijskih i komunikacijskih sustava.
Konačni cilj informatizacije zdravstva je omogućiti pacijentima cjelovitu dostupnost zdravstvene zaštite, kroz središnje upravljanje podacima pacijenata kako u primarnoj,tako i sekundarnoj i tercijarnoj zaštiti (elektronički zdravstveni zapis), centralizirano upravljanje procesima u zdravstvenom sustavu (npr. e-Naručivanje), povezivanje svih zdravstvenih registara, te izgradnja naprednog izvještajnog sustava nad svim podacima u sustavu zdravstva koji bi bio snažna podrška odlučivanju upravljačkim tijelima zdravstva, kako bi se povećala kvaliteta pružanja zdravstvene skrbi, podigla sigurnost pacijenta, te smanjili troškovi."