Udruga Zorkovac dovela je bežični Internet u dva sela u Karlovačkoj županiji nakon što im je dosadilo čekati da T-com uvede DSL.
Kako nam je mailom pojasnio tajnik udruge Dalibor Bradica, na potez stvaranja wireless zajednica odlučili su se nakon niza copy-paste odgovora iz T-coma koji im je svaki put poručivao kako "rade na proširenju usluge (DSL-a) ali je nisu trenutno u stanju isporučiti". Nekoliko entuzijasta nakon toga utrošilo je znatnu količinu rada i truda kako bi napravili mrežu koja trenutno broji 25 članova, a u susjednom selu preko 30, dok se u ovom mjesecu očekuje i proširenje na 20 novih članova.
Svi oni plaćaju članarinu kako bi mogli besplatno koristiti Internet, koji je zahvaljujući udruzi dostupan i u Ozlju kroz projekt HotSpot Ozalj koji turistima i prolaznicima kroz Ozalj nudi 60 minuta besplatnog Interneta.
Bradica kaže kako bi bilo teško procijeniti komercijalnu vrijednost njihovog rada i opreme koja se sastoji i od dvije moderne antene koju im je donacijom osigurao gradić Ozalj. Projekt ne bi ni bio moguć kroz tvrtku, pojasnio je.
Više informacija o projektu moguće je pronaći i na Facebook stranici udruge.
Tehnički detalji projekta
Navedeni projekt izrađen je na open source rješenjima i Mikrotiku za koji kupuju licence kada grade čvorove na njemu. Glavni izlaz na Internet nalazi se šest kilometara od centralnog servera i prema njemu imaju link građen na Mikrotiku u nstreme protokolu koji ukupno prelazi 100 Mps.
Trenutna propusnost prema Internetu iznosi preko 20 Mbps ubdownloadu i 700 Kbps u uploadu. Izlaz je smješten u prostorijama Radio kluba Ozalj s kojim izvrsno surađuju.
Tehnički gledano riječ je o standardnoj wireless zajednici građenoj na 2,4 Ghz frekventnom području koji je otvoren za ovakve vrste komunikacije (802.11g standard), a od nedavno i glavni link prema izlazu na Internet ide na 5 Ghz linku (802.11a). Članovi udruge spajaju se isključivo (zasad) putem 2.4 Ghz 802.11g (ili kompatibilnog 802.11b) standarda. Klijentska oprema je najčešće standardno AP, pigtail, antena (samogradnja ili neki od pristupačnih panela). UTP kabelom korisničko računalo vezano je na AP, a njega se (radi što kraćeg antenskog kabela) smješta na najvišu točku u zgradi, kući...
Klijentski AP-ovi su najčešće iz serije Airlive WL5470 i sl. koji su se za sad pokazali kao vrlo dobro i pristupačno rješenje.
Glavne pristupne točke (zasad njih četiri) građene su na Mikrotiku i starim PC matičnim pločama (to omogućava mikrotikova mala potreba za resursima) od kojih jedna čak i pentium II sa 300 Mhz + 64 Mb RAM-a. Tu su dodane wlan kartice obavezno sa atherosovim chipsetom jer ga mikrotik uz Prism jedino podržava.
Osnovu mrež
e čini upravo link dug šest km koji vodi od sela do Ozlja i izlaza na internet koji je građen na Mikrotiku (softveru i hardveru). Radi ograničenja mjesta u ormaru (koji je nalazi na nedostupnoj lokaciji na kojoj se u zemlju moralo položiti 100 m strujnog kabela do vrha brda - donacija struje jednog člana - odakle ide link PtoP sa antenama "JRC 29 Dual Polarized Antena 5,45 - 5,90 GHz / 28,6 dB") koristili su se routerbordovi (konkretno RB433UAH). Tu je riječ o full duplex protoku pomoću nstreme dual protokola koji odvojeno koristi različito polarizirane antene za Tx i Rx promet što nam u konačnici nosi vrlo male odzive, a visoke brzine ukupno gotovo 100mbps. Kartice koje su instalirane na te ROUTERboardove su četiri "Wistron DCMA-82 Atheros AR5414 chipset, 802.11a/b/g DualBand " miniPCI wlan kartice.
Isto tako druga mreža koju su gradili u susjednom selu Polje vezana je s Zorkovcem preko tog glavnog čvora što nosi automatsku redudanciju u slučaju prekida rada jedne od Internet veza.
Na mreži se zasad vrti i jedan server u ulozi FTP-a, web, Proxy i DNS-a koji je formiran na CentOS-u a služi nam isključivo za lokalne stranice na kojima se nalaze informacije za članove, statistike članarina udruge i sl.
Tamo gdje je to bilo moguće na glavnim čvorvima postavljena su i rezervna UPS napajanja jer je stabilnost napona i kod malih vremenskih neprilika vrlo loša.
Od pigtail kablova uglavnom su to kvalitetniji kabeli LMR400 i sl. antenski kabeli.
Spajanje na mrežu dopušteno je u istraživačke svrhe, a uključenje u zajednicu svakome, no korištenje Interneta ipak u konačnici ima neke razlike od klasičnog kućnog priključka. Obzirom da Udruga nije Internet provider i da Internet ne dijeli van svojih granica, potrebno je bilo uvesti kontrolu pristupa internetu. Da bi se pristupilo Internetu potrebno je biti član udruge i dobiti potrebne podatke za autentifikaciju koja se izvodi prilikom otvaranje web preglednika gdje član unosi svoje korisničko ime i lozinku i ako je ona ispravna otvara se sesija pristupa internetu.
Tu zatim postoje neka ograničenja nelegalnog sadržaja putem transparentnog proxy-a, brzine downloada, a članovi svojom autentifikacijom potvrđuju i prihvaćaju uvjete korištenja koji su trenutno propisani važećim zakonima RH.
|