Tim sa splitskog FESB-a osmislio je novi senzor koji mjeri vlažnost zemlje uz veću efikasnost i manje troškove.
Projekt koristi strojno učenje i algoritme na serveru kako bi se temeljem promjene snage LoRa-beacon IoT signala koje nastaju djelovanjem vode procijenila vlažnost zemlje. Zbog načina na koji to radi, senzor ne treba klasičnu sondu za mjerenje vlažnosti te je razmjerno jeftiniji. Osim toga, ima 30 posto manju potrošnju energije od usporedivih uređaja.
Glavna primjena senzora je u sklopu sustava pametnog navodnjavanja, a više informacija može se vidjeti u videu priloženom u dnu. Na ovom projektu radi osmeročlani tim na čijem čelu je izvanredni profesor dr.sc. Petar Šolić.
Mjerenje vlage u tlu koristi se i za druge razloge. Primjerice Croatia osiguranje kao novost u svojoj ponudi nudi osiguranje od suše za koje koristi naprednu tehnologiju mjerenja vlažnosti tla putem satelita, a na temelju njih isplatu štete realizira automatski.
U slučaju Croatia osiguranja, mrežom satelita prati se vlažnost tla koja je visoko korelirana s prinosima pojedinih parcela i to na dnevnoj bazi za svaku parcelu veličine 100 x 100 metara. Ukoliko na kraju razdoblja koje traje od 15. lipnja do 15. kolovoza pojedine parcele imaju sušno razdoblje, isplaćuje se naknada za smanjene prinose bez izlaska procjenitelja na teren. Ovim putem će se moći osigurati usjevi
kukuruza, suncokreta, soje i šećerne repe u kontinentalnoj Hrvatskoj na vrlo jednostavan i pouzdan način.