Misao vodilja u Microblinku je s AI platformom biti korak ispred onoga što je dostupno na tržištu - rekao je CTO Microblinka Jurica Cerovec na virtualnoj press konferenciji održanoj danas putem Zooma.
Hrvatski CEO Igor Strejček i on novinarima su predstavili planove tvrtke koja je još 2012. godine prepoznala potencijal koji ima kamera na mobitelima, odnosno "mozak" iza te kamere. Iz tog razloga od tada se bave umjetnom inteligencijom i strojnim učenjem, a do sada su poznati po tri važnija proizvoda. PhotoPay koji je namijenjen skeniranju uplatnica radi automatskog unosa podataka u mobilno bankarstvo, BlinkID koji je namijenjen skeniranju dokumenata. a od prošle godine omogućuje i skeniranje unutar internet preglednika te BlinkCard koji omogućuje skeniranje bankovnih kartica.
I dalje nastojeći biti ispred drugih, trenutno razvijaju rješenje čiji radni naziv je BlinkID Verify. Navedeni proizvod trebao bi pojednostavniti proceduru prijave u raznim bankovnim i fintech aplikacijama koja trenutno frustrira korisnike trajanjem i brojem koraka, s obzirom da u pravilu uključuje skeniranje dokumenata i snimanje videa, a nekad i razgovor s agentom. Riječ je o zadatku koji pred njih postavlja izazove prepoznavanja autentičnosti dokumenata, odnosno prepoznavanja njegovih sigurnosnih elemenata, usporedbu lica korisnika sa slikom lica na osobnom dokumentu, provjeru je li osoba koja se prijavljuje živa i cijeli niz drugih problema vezanih uz umjetnu inteligenciju i biometriju. Plan im je razviti sustav koji bolje obavlja posao nego živi službenik u poslovnici, a jednostavnost bi se postigla time da se većina procedure radi samo jednom za njihovu aplikaciju, čime bi se prijava u druge aplikacije pojednostavnila, zadržavajući pri tome istu razinu sigurnosti. Naravno, kako bi sve to funkcioniralo, osim razvoja rješenja, pred njima je i dobivanje potrebnih certifikata i raznih odobrenja, pri čemu će morati ispuniti i brojne zahtjeve regulatora različitih država.
Govoreći o tehnologiji, spomenuli su i kako se neuronskim mrežama bave još od 2015. godine te zbog toga trenutno imaju odlične rezultate. Neke njihove komponente prema njihovim mjerenjima brže su i do 50 posto od onih koje razvijaju Google i Apple. Što se tehnoloških trendova tiče, spomenuli su Edge AI kao smjer u kojem ide umjetna inteligencija. Riječ je o praksi da se strojno učenje ne obavlja na nekom serveru u pozadini, već na mobitelu, računalu ili nekom drugom uređaju korisnika.
Što se financijske strane priče, Microblink je u 2020. godini ostvario oko 30 posto rasta prihoda, dok u ovoj i sljedećoj godini žele ostvariti 50 postotni rast. U ovom trenutku nisu previše išli u smjeru financijskih pokazatelja, ali su najavili kako će u bližoj budućnosti tu biti potpuno transparentni.
U sljedećih par godina planiraju i udvostručiti broj zaposlenika, a umjetna inteligencija, mobile development i backend alati su ključni tehnološki profili koje će tražiti. Želja im je privući kulturološki slične zaposlenike koji žele biti najbolji u području kojim se bave. Razvojni tim im je isključivo u Hrvatskoj na što su posebno ponosni, ali zahvaljujući nedavnoj akviziciji i spajanju s američkom tvrtkom BlinkReceipt po završetku pandemije planiraju i obostrana putovanja developera radi razmjene znanja između te dvije firme.
Više informacija o Microblinku može se pronaći i u profilu tvrtke na rep.hr-u te u ranijim člancima,