Kontaktne leće koje imaju integriran LED display izumljene su nedavno na University of Washington u Seattleu, a izum omogućuje ispisivanje dodatnog sadržaja koji ljudsko oko može vidjeti.
Kako javlja opfocus.org, ove kontaktne leće budućnosti mogle bi biti savršena platforma za proširenu stvarnost (augmented reality) tehnologiju koja već ima primjenu na mobitelima.
U vidnom polju osobe koja nosi leću tako bi se nakon što proizvod bude usavršen mogle pojavljivati bilješke, metrika ili virtualni objekti.
Nova tehnologija omogućuje smještaj LED dioda i strujnih krugova potrebnih za njihovo funkcioniranje u kontaktnu leću, a još se radi na pretvaranju konvencionalnih leća u funkcionalne zaslone. U ovom trenutku već je ostvarena njihova kontrola bežičnim putem.
Ipak, nije sve riješeno - jedan problem je zamućenost onoga što se prikazuje jer se nalazi preblizu oku - što bi se trebalo moći popraviti smanjivanjem kontrasta, a drugi problem su kretnje oka poput npr. pomicanja s lijeva na desno. Kod takvog pomicanja, leća se pomiče skupa s okom pa je potrebno osmisliti način da se prikazani sadržaj sam pomiče kako bi bio u fokusu. Kontaktne leće za sada su testirane na zečevima, te je pred njima dug period unaprjeđivanja.