Fakultet elektrotehnike i računarstva predstavio je danas projekt SOLAR FER vrijedan 815.000 eura.
Riječ je o projektu izgradnje fotonaponske elektrane i baterijskog spremnika na koji se FER prijavio još početkom 2022. godine, a koji s bespovratnih 693.000 eura sufinanciraju Lihtenštajn, Norvaška i Island.
Koliko je FER uspješan u povlačenju novca iz raznih EU projekata jasno pokazuje i podatak kako ih FER ima koliko i svi ostali fakulteti Zagrebačkog sveučilišta zajedno. Kad su u pitanju Horizon 2020 projekti, vrijedi spomenuti kako na FER otpada njih deset posto, dok na preostalih 250 hrvatskih institucija koji u njima sudjeluju otpada njih 90 posto.
FER već proizvodi dio struje zahvaljujući panelima postavljenima na svojim zgradama, pa ovaj projekt predstavlja nadogradnju postojećih solarnih elektrana i baterijskih spremnika. Kad bude završena u travnju 2024. godine elektrana će pokrivati oko 50 posto potreba za električnom energijom FER-a, što će FER učiniti vodećom hrvatskom institucijom po postotku proizvodnje zelene električne energije.
Projekt je predstavio prof.dr Tomislav Capuder, koji je rekao kako će FER proizvoditi oko 700 Megawatt sati struje (umjesto trenutnih 100 MWh), što će smanjiti račune za struju za oko milijun kuna godišnje, ali i više u slučaju rasta cijena električne energije. To znači da će se projekt brzo isplatiti, čak i ako se ne uračuna dodatna uteda zbog vršne snage koju plaćaju veliki potrošači.