Startup iDerma, odnosno CRM sustav za privatne dermatološke klinike koji omogućava individualizirano liječenje pacijenata predstavile su jučer na prvoj ovogodišnjoj Startup srijedi održanoj u prostoru ZIP-a Josipa Majić i Ana Burica.
Dermatologija je iznimno unosna niša u medicini gdje je čest nedostatak personaliziranog pristupa pacijentima, a poseban izazov predstavljaju psihosomatske bolesti što bi iDerma mogla riješiti, rekla je Josipa Majić, osnivačica iDerme.
iDerma će liječnicima omogućiti konstantno praćenje stanja pacijenata te će na osnovu mnoštva podataka slagati personalizirane ponude za liječenje. Također, korisnici će se preko iDerme moći naručiti na pregled kod liječnika, voditi interaktivni profil ili se povezati sa sličnim pacijentima radi davanja preporuka za tretmane i lijekove. Također, naglasak je stavljen na dobar odnos pacijenta i liječnika koji se pokazao ključnim u liječenju psihosomatskih bolesti te će iDerma omogućiti interaktivnu komunikaciju pacijenta i liječnika, objanila je Josipa Majić.
S druge strane, vlasnici dermatoloških klinika imat će bolje poslovne rezultate, bolje ishode liječenja te prikupljanje različitih podataka koji će pružiti nove prilike za klinička istraživanja, takozvani big data.
Princip po kojemu će iDerma funkcionirati je da korisnik ima aplikaciju na svom mobitelu, a njegov liječnik desktop aplikaciju. Aplikacija bi za sada trebala koštati 99 centi mjesečno po pacijentu, no postoji mogućnost da zaživi i model naplaćivanja prema dogovorenoj usluzi.
"Kroz mjesec dana dvije privatne dermatološke klinike, jedna u Hrvatskoj i jedna u Crnoj Gori kreću testirati iDermu. Naša potencijalna tržišta uključuju SAD, Ujedinjene Arapske Emirate, Singapur, Kanadu i Južnu Koreju gdje prva dermatološka klinika već čeka dovršetak iDerme kako bi ju počela koristiti, što se očekuje u narednih šest mjeseci" - rekla je Ana Burica, suosnivačica i product manager iDerme.
Govoreći o izazovima, osnivačice iDerme su istaknule zahtjevnu prodaju liječnicima te pravnu regulativu vezano za dobivanje licence za iDermu kao medicinsko pomagalo što ovisi o propisima pojedine zemlje. Osim iDerme, Majić i Burica trenutačno rade na još dva projekta; Baby Watch namijenjen monitoringu trudnica te Concentration Builderu namijenjen pacijentima s ADHD-om o kojima bi više riječi trebalo biti narednih mjeseci.
Devčić predstavio coworking u ZIP-u
Drugi dio startup srijede bio je posvećen coworking usluzi Zagrebačkog inkubatora poduzetništva o čemu je govorio Nikola Devčić iz ZIP-a.
Devčić je naglasio kako nije riječ o najmu poslovnog prostora već o kolaboraciji i dijeljenju radnih prostora po principu čistog stola (clean desk) što podrazumijeva da korisnici dođu sa svojim laptopom i na kraju dana odu s njim.
Coworkeri u ZIP-u imaju na raspolaganju radni stol, brzu internet vezu (10/10 Mbps) te mogućnost korištenja prezentacijske dvorane. Zagrebački inkubator poduzetništva otvoren je za coworkere od 9 do 17 sati preko tjedna te od 15 do 21 sati vikendom, a korisnicima je omogućen i besplatan parking. Cijene coworkinga u ZIP-u do 1. ožujka ove godine promotivno iznose 30 kuna po stolu dnevno, odnosno 400 kuna mjesečno po stolu, dok će kasnije stajati 60 kuna dnevno, to jest 800 kuna mjesečno za stol.