Splitska startup scena okupila se danas na prvoj StartUp srijedi organiziranoj u Splitu na kojoj su predstavljeni udruga poslovnih anđela CRANE i najavljena StartUp live konferencija koja će se održati 1. do 3. lipnja u Splitu.
Mihovil Barančić, predsjednik CRANE-a ispričao je okupljenima iskustva udruge kojoj je do sada prijavljeno 350 projekata, a od dosadašnjih 47 prezentiranih projekata investicije u ukupnoj visini od preko 800.000 eura dobilo je njih deset.
"Što kada business ekipa bez programera želi pokrenuti IT projekt" bilo je prvo pitanje postavljeno iz publike, nakon čega je Barančić odgovorio kako preferiraju ekipu koja ima programera, jer angažiranje neke vanjske tvrtke za izradu IT rješenja iz više razloga nije dobro.
"Nije ideja da njih pet radi razvoj jer bi to koštalo jako puno", rekao je Barančić pojasnivši da nije dobro ni kad radi jedna osoba u većoj firmi jer tada nastaje problem ukoliko ta osoba napusti tu tvrtku.
Na pitanje o tome vraća li neki projekt uloženo ili je barem profitabilan, Barančić je s osmijehom odgovorio kako "oni najblesaviji vraćaju, dok oni koji izgledaju super baš i ne", što je nasmijalo okupljene, ali je potom napomenuo kako je i još prerano za povrat u nekim projektima.
Govoreći o udjelima koji anđeli uzimaju u projektima i njihovim očekivanjima, Barančić je rekao kako on nastoji uzeti od 10 do maksimalno 50 posto u projektu u koji ulaže, iako ima i primjera poput Entria u kojem nema niti dva posto iz razloga što je u tom projektu čak 27 osnivača što nije nimalo dobar primjer.
On je tek nedavno vidio statistiku prema kojoj uspješni projekti u SAD-u u prosjeku donesu zaradu investitorima tek za devet godina, pa je i to razlog zbog kojeg se očekuje da ona bude višestruka u odnosu na uloženo. "Seed fondovi u SAD-u u prosjeku zarađuju 22 posto godišnje" - rekao je.
Ivan Burazin iz Proceda nakon njega najavio je StartUp live događaj koji će se održati u Splitu. Riječ je o konferenciji napravljenoj prema licenci austrijske tvrtke na kojoj se očekuje oko 300 ljudi koji će moći poslušati predavanja, okrugle stolove, dok će startupi imati priliku i sudjelovati u natjecanju.
Činjenica da se planira i zabavni, večernji dio programa rezultirao je komentarima iz publike koji su to usporedili s "Windaysima u najboljim danima". Cijena kotizacije bit će 75 eura (40 za studente), a cijeli program bit će na engleskom jeziku.
Na kraju događaja Marko Sever iz Microsofta Hrvatska predstavio je djelovanje tvrtke u Hrvatskoj i BizSpark program.