Hrvatska StartUp scena puna je zbivanja, barem ako je suditi po jučerašnjoj StartUp srijedi na kojoj su uz Farmeron koji uskoro seli u Silicijsku dolinu sudjelovali još Whoapi, Entrio, Oust.me, mentor londonskog Seedcampa Ivo Špigel i referrer HackFWD-a Berislav Lopac.
(S lijeva na desno: Matija Kopić - Farmeron; Ivo Špigel - Perpetuum Mobile; Berislav Marszalek - Entrio, Goran Duškić & Edi Budimilić - Whoapi i Berislav Lopac)
Posjećenost događaja koji se tradicionalno odvija u prostoru Hrvatske gospodarske komore u Heinzelovoj ponovno je bila respektabilna, a sve je započelo predavanjem člana Uprave tvrtke Perpetuum Mobile Ive Špigela, koji je nedavno imao ulogu mentora na nedavnom Seedcamp tjednu u Londonu.
Seedcamp i HackFWD - mjesta za traženje kapitala
Radi se od događaju koji je hibrid VC fonda, konferencije i inkubatora, a čiji je cilj izabrati najbolje među prijavljenim startup projektima i omogućiti im početnu investiciju uz konzultacije i networking. Od 2007. do 2011 na njemu je sudjelovalo preko 500 tvrtki, pri čemu je podijeljeno preko 50 investicija. Konkurencija na događaju je sve veća pa je ove godine tako bilo dvostruko više prijava nego prošle godine.
Špigel je pojasnio kakve ideje se trenutno traže na Seedcampu uz zaključak kako ipak nema jednostavnog recepta ali je pozitivno kako CEE regija trenutno ima dobre šanse za dobivanje investicija te Hrvatska zahvaljujući nekim uspješnim projektima u StartUp svijetu više ne predstavlja egzotičnu destinaciju.
Berislav Lopac, referrer investicijske tvrtke HackFWD fokusirane na projekte koje rade programeri, ukratko je predstavio mogućnost prijave projekata tom fondu i najavio predstavljanje hrvatskog projekta Whoapi iz Rijeke koji je nedavno bio među 12 izabranih projekata koji su se predstavili u Berlinu.
Njega čine Goran Duškić i Edi Budimilić koji su opisali kako su na HackFWD-u upoznali mnoge "velike face" među kojima i osnivača web servisa Sphere i About.me Tonyja Conrada, kojem su predstavili svoj projekt. Conrad im je isprva dao tek pet minuta, no nakon što je čuo malo detalja dao im je još vremena te su ostali u kontaktu kako bi pratio njihov napredak. "Često ćete dobiti tek 300 sekundi za zainteresirati osobu jačeg kalibra poput njega" rekao je Duškić ciljajući na to da je potrebno znati ukratko predstaviti svoj projekt i pri tome zainteresirati investitore da čuju više informacija.
(S lijeva na desno, odozgo prema dolje: Aleksandar Vojnović iz Oust.me; Matija Kopić iz Farmerona; Igor Škevin iz HGK i Ivo Špigel iz Perpetuum Mobilea. Za veći prikaz kliknuti na fotografiju.)
Farmeron dobio investiciju 500startupsa i seli u SAD
Matija Kopić iz Farmerona, analitičkog softvera namijenjenog području poljoprivredne proizvodnje na StartUp srijedu došao je brzo nakon najnovijeg dogovora ono nove investicije fonda 500startups uz koju bi trebala uslijediti selidba u Silicijsku dolinu. Vijest je to koju je prvo objavila Netokracija, a više informacija bit će poznato tek za desetak dana.
"Investicija služi samo da ljudi koji nemaju novaca ono što su zamislili naprave brže"
rekao je Kopić koji je ispričao svoja iskustva stečena od osnivanja tvrtke u prosincu 2010. godine do danas, pri čemu je rekao kako je u nju je do sada uloženo 20.000 dolara vlastitog i 15.000 dolara investiranog novca, ne računajući pri tom iznos koji su pobjednici Seedcampa odlučili proslijediti Farmeronu, pa nije bilo sasvim jasno što je s tom pričom. Na upit Kopiću o toj transakciji samo je kratko odgovorio da se "radi ne tome".
On je okupljenima ponudio nekoliko dragocjenih savjeta.
- Prvo osvojite lokalno tržište ili barem dokazati da se to može prodati nekome u Hrvatskoj.
- Budite sa svojim klijentima na terenu barem polovicu radnog vremena.
- Prodajte prototip #dontwait Iterirajte. Više puta dnevno #lean
- Nađite vrhunske odvjetnike (ukoliko se radi izvan Hrvatske op.a.)
Berislav Marszalek predstavio je projekt Entrio koji je do sada osvojio nagradu na studentskom natječaju i sudjelovao na Mini Seedcampu u Ljubljani. Čine ga još Matija Marijan i Alen Karlovčec koji se naknadno pridružio timu javljanjem na oglas koji su objavili na rep.hr-u. Entrio čine Desktop web aplikacija i mobilna aplikacija namijenjeni prodaji karata za razne događaje.
Nakon njih kratku priliku za pozdravljanje okupljenih dobio je i projekt Oust.me, geolokacijski geming platforma koja sastavlja različite geolokacijske servise u jednu platfornmu na kojoj igrač može igrati različite igre poput šaha ili rizika.
"High powered people mogu ti ubiti ideju u 15 sekundi" rekao je suosnivač projekta Aleksandar Vojnović iz Slovenije koji kaže kako je po njegovom iskustvu bitko koliko netko daleko stoji sa svojoim idejom i koliko jak karakter ima.
(S lijeva na desno, odozgo prema dolje: Daliboir Čvek i Mihovil Barančić iz CRANE-a; Goran Duškić, Edi Budimilić i Berislav Lopac; publika je podizanjem ruku pokazivala koliko je upoznata s nekim terinima, tehnologijom i osobama sa StartUp scene; Berislav Marszalek. Za veći prikaz kliknuti na fotografiju.)