VIDEO: Razvoj dobrih praksi u Photomathu

VIDEO: Razvoj dobrih praksi u Photomathu

Predavanje Petra Alilovića iz Photomatha održano 5. ožujka 2020. godine na rep.hr-ovoj prvoj TECH STORIES konferenciji predstavilo je razvoj dobrih praksi u toj kompaniji.

Alilović je predavanje započeo pričom o nastanku Photomatha - mobilne aplikacije za učenje matematike i rješavanje matematičkih zadataka. Photomath funkcionira tako da korisnik mobitelom fotografira zadatak, a aplikacija ga prepoznaje, rješava i prikazuje rezultat i put do rješenja. Realizaciju ideje o aplikaciji potaknuo je Microsoftov natječaj koji je osnivaču Damiru Sabolu osigurao početnu investiciju, a na aplikaciju se tada gledalo kao na demostracijsku aplikaciju, a ne samostalni projekt koji bi mogao zaživjeti.

Te godine Photomath se prijavio i na TechCrunch Distrupt natjecanje i od gotovo 700 projekata završio na trećem mjestu. Samo prvog dana aplikaciju je preuzelo preko 50.000 ljudi, a nakon mjesec dana oko pet milijuna ljudi. Nakon toga je odlučeno da će se aplikacija razvijati i dalje.

Aplikacija je do danas preuzeta 150 milijuna puta, dnevno je koristi preko tri milijuna, a mjesečno preko 20 milijuna korisnika. Iza nje danas stoji preko 60 zaposlenih i preko 100 studenata. Dostupna je na 32 jezika, a s vremenom je unaprijeđena. Broj vrsta zadataka koji rješava se povećao, omogućeno je prepoznavanje zadataka napisanih rukom, a dodane su i animacijske upute rješavanja i rješenja u obliku grafova. Zainteresirani za povećanje broja zadataka u nedavnom rep.hr-ovom članku mogu pronaći više informacija o načinu na koji je Photomath krenuo u smjeru rješavanja tekstualnih zadataka.

Alilović je predavanje nastavio prezentirajući uloge timova u tvrtki i navođenjem nekih primjera dobrih praksi. Primjerice, u početku su se odluke donosile na temelju intuicije, da bi se rastom broja korisnika počelo pratiti promjene ponašanja korisnika. Odluke su se počele donositi praćenjem broja skeniranih rješenja, vremena provedenog na ekranima i na temelju niza drugih pokazatelja.

U razvoju se koristi i tehnika AB testiranja - metoda u kojoj se postavlja hipoteza, a korisnici dijele na dvije skupine kojima se servira različito iskustvo u korištenju aplikacije te se prate njihove reakcije i promatra je li hipoteza dokazana ili ne. Na taj način se primjerice testiralo kako korisnici reagiraju na pohvalu ili jesu li spremni zbog neke upcije uzeti pretplatu.

Kad je u pitanju programski kod, tijekom vremena donošene su razne odluke koje su se pokazale isplativima, a utjecale su na smanjenje količine koda, broj grešaka i slično.

Navedeno predavanje bilo je tek jedno od niza predavanja koja su održana na prvoj TECH STORIES​ konferenciji, čija su tema bile mobilne aplikacije. Dio predavanja s konferencije je već objavljen, a prestala će biti uskoro objavljeni na portalu rep.hr, Facebooku i Youtubeu. Uz organizatora konferencije rep.hr i partnera ZICER, vrijedi podsjetiti kako su održavanje konferencije omogućili zlatni sponzor Mašinerija, srebrni sponzori Locastic, Nanobit i Undabot te brončani sponzori Five, Infinum, Microblink, Photomath, Undabot i Poop Map.

Video predavanja može se vidjeti u nastavku članka, a osim na YouTubeu postavljeno je i na Facebooku. Video: VideoBit Produkcija | Tihomil Ledinščak.