Vrh E serije. U toj jednoj kratkoj rečenici je sadržano sve što treba reći od uređaju Nokia E7.
Svi koji su koristili uređaje E serije, znaju da se kupovinom takvog modela mogu nadati pouzdanom, elegantnom, a ponajviše korisnom uređaju. Kada se pogledaju ti epiteti, a onda opet prva rečenica, jasno je da je Nokia ovim uređajem ciljala poslovne korisnike koji ne pristaju na kompromise.
Značajke
• Quad-band GSM/GPRS/EDGE
• Penta-band 3G s podrškom za 10.2Mbps HSDPA i 2Mbps HSUPA
• 680 MHz ARM 11 procesor s 256 MB RAM
• 802.11 b/g/n (WiFi)
• 4'' ekran, ClearBlack AMOLED kapacitivni ekran, razlučivosti 640x360 piksela
• 8MP kamera s fiksnim fokusom s LED bljeskalicom, snimanje videa u 720p s 25 fps
• Symbian^3 OS
• microHDMI port za prikaz videa
• Bluetooth 3.0
• microUSB port
• ugrađena memorija od 16GB
• 3.5mm audio izlaz
• GPS navigacija, digitalni kompas
• preglednik Office dokumenata s podrškom za uređivanje
• ugrađeni akcelerometar
• web preglednik ima podršku za flash i Java-u
• DivX, XviD podrška
• Stereo FM radio s RDS, FM predajnik
• kućište od aluminija s Gorilla zaslonom otpornim na grebanje
Manjkavosti
• Broj aplikacija u odnosu na App store i Android Market
• Symbian^3 ipak zaostaje za Androidom i iOS
• Baterija nije zamjenjiva
Ako se pogleda popis značajki i usporedi s manjkavostima, jasno je da je ovo uređaj koji će zadovoljiti poslovne korisnike.
Što je u paketu?
Paket u kojem je Nokia E7 je bogatiji od onih koji obično dolaze s mobilnim telefonima. Sadrži uobičajeni punjač, korisničke upute i podatkovni kabel (koji se može koristiti za punjenje), a uz to i USB-on-the-go kabel, miniHDMI-HDMI za gledanje sadržaja s uređaja na drugim uređajima koji podržavaju HDMI te slušalice.
Vanjski izgled
Vanjski izgled je odličan! Dimenzije uređaja su 123.7 x 62.4 x 13.6 mm, 176 grama, što uređaj čini jednim od većih i težih na tržištu.
Kućište uređaja je izvedeno od aluminija, dojam je izvrstan, kvaliteta je neupitna. Nokia je jasno dala do znanja kome je ovaj uređaj namijenjen, poslovnim korisnicima.
Prednju stranu uređaja zauzima ClearBlack AMOLED ekran, nHD rezolucije, koji je izvrsne čitljivosti i pod sunčevom svjetlošću, a po prikazu crne boje je vodeći u segmentu. Izvrsne je osjetljivosti, a haptički odziv je također izvrstan. Ispod ekrana je tipka koja otvara izbornik, a drugih fizičkih tipki nema (uspostava i prekid poziva).
S prednje strane uređaja se još nalazi senzor za intenzitet osvjetljenja, senzor za udaljenost uređaja od nekog drugog objekta i kamera za video pozive.
S gornje strane uređaja je gumb za uključenje, 3,5mm izlaz za slušalice i HDMI izlaz s zaštitnim poklopcem.
S lijeve strane strane je tipka na povlačenje koja zaključava i otključava ekran.
S donje se strane nalazi samo mikrofon.
S desne strane je klizeća tipka za pojačavanje i stišavanje zvuka (premalih dimenzija), gumb za kameru i otvor za SIM karticu..
Sa zadnje strane uređaja je leća kamere, LED bljeskalica i zvučnik za slušanje glazbe. Otvor leće nije ničim zaštićen, ali Nokia tvrdi da je dovoljno kvalitetan da se neće oštetiti ni bez zaštite.
Sustav klizne tipkovnice se čini kvalitetan, ali potrebno je neko vrijeme dok se korisnik ne navikne na malo zbunjujući način otvaranja gdje je potrebno pritisnuti tipkovnicu prema dolje i potisnuti prema naprijed. No nakon nekoliko dana, stvar prestaje biti komplicirana. A nakon otvaranja, tipkovnica zaslužuje sve pohvale. Lijepo dizajnirana, izvrsne upotrebljivosti, dovoljno velikih tipki i odličnog pozadinskog osvjetljenje. Dakle, ispunila je sva očekivanja vrhunskog poslovnog telefona.
Uključivanje, prvi dojmovi
Symbian^3 je dorađen tako da je njegovo korištenje prilagođeno ekranu na dodir. Osnovni ekran se sadrži od tri sučelja na koja se mogu dodavati widgeti ili kratice, mogu se uklanjati sučelja, ali se ne može dodati više od tri.
Ulaskom u glavni izbornik dobiva se uobičajeni S60 raspored ikona i mapa. Instalirane aplikacije su dostupne u posebnoj mapi. Dodana je mogućnost preuređivanja korisničkog sučelja mijenjanjem lokacija ikona pa je moguće sve aplikacije staviti u glavni menu, kako bi se dobila slična struktura kao kod android ili iOS uređaja.
Task manageru se pristupa dugim pritiskom na tipku za otvaranje izbornika i nakon što je otvoren, moguće je vidjeti trenutnu sliku svake aplikacije koja je pokrenuta. Aplikacije se gase pritiskom na X.
Uređaj je brz, bez zastoja reagira na sve naredbe i pravo ga je zadovoljstvo koristiti. No ipak postoji nešto što je poprilično iritiralo recenzenta – kada je potrebno unijeti tekst, uređaj otvara novi ekran u kojem se tekst unosi, nakon što je operacija završena potrebno je kliknuti na zelenu kvačicu i tek se tada tekst unese u prvotno polje. Malo prekomplicirano za tako jednostavnu operaciju.
Dakle, korisničko sučelje je brzo, ugodno i jednostavno, gotovo bez zamjerki, jedan korak bliže glavnim konkurentima u odnosu na ono što je Nokia do sada nudila.
Telefonski imenik je neograničenog kapaciteta, a funkcionalnost mu je izvrsna. Redoslijed kontakata se može poredati proizvoljno po imenu ili prezimenu, a može se i podesiti hoće li se prikazivati brojevi sa SIM kartice ili iz telefona ili oboje. Za svaki se kontakt može koristiti niz raznih polja, a ako je potrebno, pojedino polje se može replicirati. Naravno, omogućeno je postavljanje personaliziranih tonova. Također, omogućena je integracija s društvenim mrežama, Facebookom i Tweeterom.
Razgovori su ugodni, mikrofon i zvučnik su dovoljno kvalitetni da neće praviti nikakve probleme pri korištenju. Također, omogućeno je i glasovno biranje kontakata. Također, omogućeno je biranje kontakata izravno s glavnog ekrana, kroz jedan od widgeta. Naravno, kao i kod nekih Nokia prije, tu je i opcija da se zvuk dolaznog poziva u potpunosti utiša okretanjem telefona ekranom prema dolje.
Poruke, elektronička pošta, chat klijenti, društvene mreže
Ovo je uređaj koji svojim osobinama, a tu prvenstveno mislimo na tipkovnicu, cilja na poziciju neprikosnovenog vladara tekstualnog komuniciranja. Sve dolazne poruke su sadržane u jednom pretincu, a sastavljanje odlazne poruke je iznimno jednostavno. Pisanje SMS poruka se pretvara u MMS poruku u slučaju da dodamo nekakav multimedijalni sadržaj tekstu, a ako se pod primatelja upiše e-mail adresa uređaj će sam transformirati poruku u e-mail.
Klijent za elektroničku poštu je izvrstan, omogućava podešavanje većeg broja računa, sinkronizacija s Exchange serverom je jednostavna, a klijent se može podesiti da se sinkronizira sa serverom u određenim intervalima, a moguće je i podesiti skida li se samo naslov poruke ili cijela poruka.
Integracija s društvenim mrežama je izvrsna, Facebook i Tweeter klijenti su odlični i nema nikakve potreba za pregledavanjem tih sadržaja kroz web sučelje.
Ostalo (upravljanje datotekama, glazba, radio, video, kamera, galerija, Internet, organizator, GPS, Ovi Store)
Za upravljanje datotekama, kao i u svakom drugom Symbian uređaju postoji posebna aplikacija. Ta aplikacija omogućava sve kao i aplikacije za upravljanje datotekama na osobnom računalu. Izvrsna je, brza i efikasna.
Također, uređaj podržava pregledavanje datoteka s drugih mobilnih telefona na koje se spoji USB kabelom. Također, omogućena je komunikacija s čitačima memorijskih kartica, gdje će uređaj prepoznati svaku karticu odvojeno.
Za slušanje muzike se koristi standardni Music Player koji je doživio značajnu promjenu kod vizualizacije glazbene knjižnice. Podržava „Album art“ i to na taj način da pomicanjem prsta biramo među okvirima albuma. Ugodno i lijepo iskustvo, daleko ljepše i ugodnije u odnosu na dosadašnju aplikaciju koja je služila za istu svrhu. Radio prijemnik podržava RDS i ima čisto i jednostavno sučelje te može pretražiti i spremiti popis lokalnih postaja. Ekran je dovoljno velik za ugodno gledanje video snimki, a podržano je gledanje Xvid/DivX datoteka. Primjedba je nepodržavanje titlova. Omogućeno je gledanje filmova na TV uređajima putem HDMI sučelja. Dodatno, negativno je što uređaj ne može reproducirati filmove čija veličina prelazi 2GB
Nokia E7 ima 8MP kameru s fiksnim fokusom i LED bljeskalicom. Nažalost, iako ovom uređaju fotografiranje i snimanje videa nije primarna svrha, Nokia bi u ovako skupi i prestižni uređaj trebala ugrađivati bolju kameru. Geotagiranje je omogućeno, ali ukupni doživljaj kamere je razočaravajući. Kod snimanja videa, omogućeno je snimanje u 720p rezoluciji pri 25fps s digitalnom stabilizacijom snimka, a snimak se sprema u MP4 formatu.
Galerija je pristojna, moguće se kretati pomicanjem prsta, povlačenjem po ekranu. Omogućeno je slanje fotografija preko Bluetootha, emaila ili MMSa izravno iz galerije. Ugrađeni akcelerometar omogućava automatsko rotiranje fotografije ovisno o položaju uređaja, što olakšava korištenje. Pregledavanje galerije je ugodno iskustvo i po pitanju brzine, ali uvećavanje fotografija uzrokuje zastoj od koje sekunde kod svakog uvećavanja.
Spajanje na Internet je moguće preko WiFi, GPRS, EDGE ili HSDPA mreže. Tijekom testiranja cijelo vrijeme je bila uključena HSDPA veza. Uz takvo korištenje, stalnu WiFi vezu, puno korištenja interneta, stalno spojenu HSDPA vezu, baterija je trajala oko dva dana.
Preglednik Internet sadržaja je dovoljno dobar za većinu sadržaja, nije u klasi najboljih koje nudi konkurencija. Bitno je da preglednik ima podršku za Flash, a podržan je i multi-touch. Velika zamjerka je nedostatak mogućnosti otvaranja novog taba, koji se otvara samo u slučaju pop-up prozora.
Organizator je nešto uljepšan u odnosu na dosadašnje verzije, a upotrebljivost mu je ostala praktički jednaka, dakle, dovoljno dobra da se nitko ne osjeća zakinut. Kalendar podržava dnevni prikaz, tjedni i mjesečni te to-do listu. Postoje tri vrste podsjetnika – sastanak, godišnjica i „to-do“. Svaki od njih ima svoje jedinstveno polje te je moguće dodati alarm za pojedini podsjetnik. Tu je i ZIP Manager program za upravljanje arhivama i antivirusni softver F-Secure.
Instaliran je Quickoffice koji omogućuje uređivanje MS Word, Excel i PowerPoint dokumenata, koji je upotrebljiv, ali ne treba previše očekivati od njega i koristiti ga samo u nuždi.
Od ostalih opcija potrebno je spomenuti kalkulator, sat s alarmom i aplikaciju za bilješke.
Uređaj ima ugrađenu aplikaciju Ovi mape. Nakon skidanja mapa s interneta i instalacija na uređaj, korištenje je jednostavno, omogućena je glasovna navigacija, a pronalaženje lokacije i sinkronizacija sa satelitima je dovoljno brza (oko 2 minute). Sama navigacija je odlična i usporediva je s uređajima napravljenima samo sa svrhom navigacije.
Ovi store omogućava instaliranje niza aplikacija na uređaj. One su kategorizirane u aplikacije, igre, zvuk i video, personalizacija, preporučene aplikacije i vlastite aplikacije (one već instalirane na uređaju). Nakon odabira aplikacije dobiva se više informacija o njoj, a instalacija je brza i jednostavna. Također, potrebno je spomenuti osvježen izgled Ovi storea. Na raspolaganju su tisuće aplikacija pa vjerujemo da će svatko naći upravo ono što mu treba. Uređaj ima 16 GB ugrađene memorije pa čak i uz gomilu fotografija i puno glazbe, vrlo vjerojatno korisnik neće popuniti memoriju bez obzira koliko aplikacija instalirao.
Instalirane aplikacije
Uređaj koji je dostavljen na testiranje je imao predinstalirane aplikacije koje ćemo također opisati.
PAC-MAN Championship Edition – Svi koji su nekada igrali ovu igru vratiti će joj se s osmjehom na licu, sati zabave zajamčeni, jednostavne, opuštene zabave. Kod ove igre zapravo nema razlike u odnosu na praktički bilo koju verziju koju ste mogli igrati.
Worms – Još jedna igra koja izaziva oduševljenje samim pogledom na logo. U ovoje verziji ipak teža za igranje nego na računalu, ali za zagrižene obožavatelje, obavezna.
Tetris – Dakle, kada nabrajamo igre, očito je da je fokus bio na igrama koje pokrivaju velik dio populacije, izazivaju nostalgiju i jednostavne su za igranje. Tetris je sve to u jednom, vjerojatno najpopularnija igra u povijesti, vjerojatno nikada neće nestati.
Tulumarka Nocni Zivot – Aplikacija koja na vaš mobilni telefon donosi vijesti o društvenim zbivanjima. Kako ipak idem u skupinu ljudi kojoj je taj dio života manje bitan, sud o ovoj aplikaciji bi trebao donijeti netko tko bi je koristio u stvarnom životu.
Monopoly Classic HD – I opet nešto što smo svi igrali, voljeli, a neki i dalje vole. Monopoly u ušminkanom izdanju, ali i dalje zabavan. Za skratiti vrijeme dok negdje čekamo, savršena opcija.
GT Racing – Izvrsna simulacija vožnje, najbolja koju smo igrali na mobilnim telefonima. Odlična grafika, igrivost i količina zabave koju donosi.
Fruit Ninja – Brza i zabavna igra kod koje se katanom (povlačenjem prsta preko ekrana) unišava voće. Smiješno u početku, ali s vremenom izaziva zamor.
Ovi Maps Challenge – Igra pitanja i odgovora vezanih uz geografiju. Ovo će jako brzo postati omiljena aplikacija ljudima koje zanima geografija.
Climate Mission – Igra koja kroz zadatke kao što su sortiranje otpada, sadnju drveća, pomaganje farmerima uči korisnika ekologiji. Edukativan sadržaj koji treba probati.
The Settlers HD – I opet klasik. Ovdje moram biti potpuno subjektivan jer mi je ovo možda i najdraža igra u životu. Odlično, ponovni ulazak u svijet settlersa. Ono što nijedan „normalan“ korisnik ne bi smio propustiti.
Rally Master Pro – Još jedna simulacija vožnje automobila, kvalitetno izrađena, ali bolji dojam je na nas ostavio GT Racing.
World Series of Poker – Poker kao poker, svatko tko ga voli će ga igrati, ostali će ga zaobići. Aplikacija je jednostavna i ljubiteljima će omogućiti sate i sate zabave.
Zaključak
Nokia E7 je možda najbolji uređaj koji je Nokia ikada izdala. Ima odličan ekran, izvrsnu tipkovnicu, iznimno kvalitetnu izradu, besplatnu GPS navigaciju, podržan je i USB-on-the-go, a posjeduje i HDMI podršku. Kod poslovnih korisnika ovaj uređaj bi mogao imati popriličnog uspjeha, ali nakon najave da će Nokia podržati WP7 operacijski sustav, Symbian polako, ali sigurno ide prema izumiranju. A to je najgora vijest za Nokiu E7, jer nitko ne može jamčiti period u kojem će biti izdavane nove cerzije softvera za ovaj uređaj.