Snažni potres koji je u petak zatresao Stolac u Bosni i Hercegovini, korisnicima u Hrvatskoj i regiji po prvi put je demonstrirao Androidov sustav za upozorenja o potresima.
Riječ je o sustavu koji je Google razvio s Geološkim zavodom SAD-a i Uredom guvernera Kalifornije za hitne situacije i prvi put ga predstavio 2020. godine u Kaliforniji.
Seizmogeni izvor generira potres u obliku različitih vrsta valova, od kojih senzori prvo detektiraju najbrže P-valove. Potom šalju podatke u ShakeAlertov centar u kojem se određuju lokacija, veličina i procjena snage potresa. Ako potres karakteristikama odgovara onima za koje se šalje upozorenje, partner poput googlea šalje ShakeAlert poruku kako bi ljudima na pogođenom području poslao upozorenje i odgovarajuće upute. Osim za slanje obavijesti o potresu, još 2020. godine Android uređajima odnosno njihovi akcelerometri su se počeli koristiti kao senzori za detekciju potresa.
2021. godine, sustav je proširen i na područja izvan Sjedinjenih američkih država, i to prvo na Novi Zeland i Grčku, a kasnije i na neka druga područja.
Treba napomenuti da ShakeAlert ne predviđa potrese, već ih brzo detektira kad se dogode, što znači da oni koji se nalaze u područje oko epicentra upozorenje neće dobiti na vrijeme, no - kao što se vidjelo na primjeru potresa u hrvatskom susjedstvu, oni koji nisu u blizini epicentra, upozorenje mogu dobiti i malo prije nego što se njihovo područje počne tresti..
Na ovaj način, ljudima se daje mogućnost da se sklone u sigurniji dio objekta u kojem se nalaze, vlakovima da uspore i izbjegnu iskakanje iz tračnica (to se ne odnosi na HŽ vlakove koji su trajno usporeni, op.a.), vatrogascima da otvore vrata garaže kako se ne bi zaglavila u potresu, zatvoriti ventile kako bi se zaštitio vodovod i slično.
Upozorenja o potresu mogu se uključiti ili isključiti u postavkama/settings izborom lokacije / location, opcije napredno / advanced te uključivanjem ili isključivanjem opcije upozorenja o potresu / earthquake alerts