Deset programera iz Niša čeka konačnu odluku o izručenju Americi, koja ih traži zbog internet prijevare teške 70 milijuna dolara.
Kako piše B92.net, potvrđena je presuda Višeg suda u Beogradu, ali konačnu odluku o izručenju treba donijeti Ministarstvo pravde. Navedenu grupu tereti se da su od 2011. ili 2014. godine do sredine prošle godine upravljali s najmanje 20 lažnih investicijskih platformi iz Kine, Australije, Filipina i Srbije.
Kako se može vidjeti iz jednog od FBI-ovih priopćenja, lažno se predstavljajući, oni su pronalazili su investitore širom svijeta te ih putem emaila ili video konferencija privlačili da investiraju u njihove lažne platforme za binarne opcije. tvrdili su kako je prosječna razina isplate 80 posto, a obećavali su i 20 posto povrata novca na svaku izgubljenu trgovinu. Na platformama za rudarenje kriptovaluta, investitorima su tvrdili kako mogu kupiti bitcoin po polovici tržišne cijene zahvaljujući 24-7 rudarenju na lokacijama diljem svijeta.
Prema optužbi FBI-ja, neke od lažnih platformi bile se Options Rider, Bancde Options, Start Options, Dragon Mining, BTC Mining Factor, i Trinity Mining. Nakon što bi se investitori uključili i uplaćivali novac, dobili bi loginove za lažne online investicijske portale, koji su kontinuirano pokazivali pozitivne povrate na investicije. Grupe je stvarala lažne trgovinske transakcije te lažne potvrde o podizanju i prebacivanju novca. Očekivano, nikakva prava trgovanja se nisu događala u pozadini, već se novac koristio za osobne troškove grupe, plaćanje troškova i proširivanje prijevare.
Optuženicima među kojima ima srpskih i stranih državljana prijeti do 20 godina zatvora. Mozgom grupe smatra se Kristijan Krstić, a imenima se navode još Nenad Krstić, Uroš Selaković, Marko Pavlović i Xenia Faye Atilano Krstić. Nakon uhićenja u Srbiji u srpnju 2020. godine, u listopadu je u SAD-u uhićen je i Haojia Miao. Sedam optuženika pušteno je u kućni pritvor u prosincu, a Antonije Stojiljković koji se jedini nije protivio izručenju izručen je u veljači.