Najveće prijetnje otvorenom Internetu predstavljaju represivni postupci država oko nadzora prometa, napadi industrije zabave na stranice za razmjenu sadržaja, te velike kompanije koje održavaju strogu kontrolu nad korištenjem njihovih tehnoloških platformi tvrdi suosnivač Googlea Sergey Brin.
On je u razgovoru za britanski The Guardian izjavio kako kompanije poput Applea i Facebooka guše inovativnost i time stvaraju rizik moguće balkanizacije Interneta, te smatra kako jedan Google nikad ne bi nastao da je Facebook tada bio dominantan na webu. "Morate igrati prema njihovim pravilima, koja su vrlo restriktivna. Okruženje u kojem smo razvili Google, razlog zbog kojeg smo uspjeli napraviti tražilicu, bazirano je na otvorenosti weba. Kada postavite previše pravila, gušite inovaciju", izjavio je Brin, te dodao kako Facebook namjerno otežava korisnicima prebacivanje svojih privatnih i javnih podataka na druge servise.
Otvorenost o kojoj suosnivač Googlea govori najviše bi pogodovala samom Googleu jer informacije o korisnicima Facebooka i Applea nisu dostupne preko te tražilice, a s druge strane njegovi vlastiti Gmail korisnici i dalje dijele podatke preko drugih društvenih mreža umjesto Google+ servisa. Također nije čudno da je Brin spomenuo Apple koji je sa svojim zatvorenim proprietary ekosustavom najveći konkurent Googleu na tržištu tableta i smartphone uređaja. "Ukoliko jedna društvena mreža, jedna tražilica ili jedan browser postanu toliko veliki da uspostave monopol, naravno da dolazi do ograničavanja inovativnosti. Kao što je bio slučaj od samog nastanka Interneta, neprestana inovacija je najbolji sustav za održavanje ravnoteže i sprječavanje da jedna kompanija ili vlada ugrozi univerzalnost", komentirao je jedan od pionira weba Tim Berners-Lee.
Online sustave poput Apple ili Facebook platformi Brin naziva "zazidanim vrtovima" koji odvraćaju ljude od kupnje jer postavljaju previše prepreka koje korisnik mora preskočiti kako bi došao do legitimnog sadržaja, a koje ne postoje kod piratske razmjene jer je svaka datoteka dostupna jednim klikom. Također se osvrnuo na količinu informacija koje je Google prisiljen podijeliti s američkim vlastima, što je pogotovo zabrinjavajuće jer u nekim situacijama im je zakonom zabranjeno da o tome obavijeste korisnike. "Pokušavamo se suprotstaviti većini tih zahtijeva i činimo sve što je moguće kako bi zaštitili podatke. Bilo bi predivno kada bi imali magični štapić kojim bi jednostavno zaobišli zakone ili da živimo u nekom magičnom svijetu gdje svi svima vjeruju... međutim, ovako nam ostaje da i dalje radimo najbolje što možemo kako bi zaštitili naše korisnike", zaključio je Brin.