Izraelski muzej danas je predstavio „Projekt Svitaka s Mrtvog mora“ (Dead Sea Scrolls Digital Project) koji omogućava korisnicima pregledavanje i istraživanje drevnih biblijskih rukopisa u dosad neviđenoj rezoluciji.
(Foto: Svitak velikog Izaije)
Razvijena u suradnji s tvrtkom Google, nova internetska stranica korisnicima omogućava pristup prikazima rukopisa iznimno visoke rezolucije, uz brzo učitavanje i mogućnost pretraživanja te kratke video-snimke s objašnjenjima i dodatnim informacijama o tekstovima i njihovoj povijesti. Svici s Mrtvog mora, koji sadrže najstarije poznate biblijske rukopise, nude kritičan uvid u židovsko društvo u Izraelu za vrijeme Drugog Hrama, u vrijeme Kristova rođenja i Rabinskog judaizma. Dosad je digitalizirano pet svitaka iz Izraelskog muzeja koji su objavljeni na http://dss.collections.imj.org.il/ .
„Privilegirani smo što su najbolje očuvani i najpotpuniji Svici s Mrtvog mora ikada otkriveni smješteni u Hramu Knjige Izraelskog muzeja“ izjavili su James S. Snyder, Anne i Jerome Fisher ravnatelji Izraelskog muzeja. „Od izuzetne su važnosti kao jedni od temelja monoteističke svjetske kulture i predstavljaju jedinstven vrhunac Enciklopedijske zbirke našeg muzeja. Suradnja s tvrtkom Google omogućila nam je da ovo blago učinimo dostupnim najširoj mogućoj javnosti.“
Pet dosad digitaliziranih Svitaka s Mrtvog mora uključuju Svitak Velikog Izaije, Pravilo o zajednici, Komentar na Svitak Habakuk, Svitak Hrama i Svitak o ratu, a Google.com sve upite na tu temu automatski upućuje na stranicu digitaliziranih Svitaka. Kako bi se mogli detaljno proučiti, digitalizirani se Svici mogu zumirati, što ljudskom oku otkriva dosad nevidljive detalje zahvaljujući digitalnim fotografijama ultra-visoke rezolucije fotografa Ardona Bar-Hama. S više od 1,200 megapiksela, snimke su skoro dvjesto puta veće rezolucije od onih standardnih kamera. Za svaku su sliku korišteni blicevi s UV zaštitom, s ekspozicijom od 1/4000 sekunde kako bi se smanjio rizik oštećenja osjetljivih rukopisa. Digitalizirani Svitak Velikog Izaije nudi mogućnost pretraživanja po stupcu, poglavlju i stihu, uz alat za prevođenje na engleski jezik i mogućnost dodavanja jezika korisnika.
„Projekt Svitaka s Mrtvog mora u suradnji s Izraelskim muzejom doprinosi očuvanju važnog dijela svjetske baštine, učinivši ga dostupnim svima preko Interneta“, izjavio je profesor Yossi Matias, direktor Googleovog centra za istraživanje i razvoj u Izraelu. „Budući da smo bili uključeni u slične projekte, poput Google Art Project, Kolekcije muzeja Holokausta Yad Vashem i Muzeja Prado u Madridu,vidjeli smo kako ljudi diljem svijeta mogu nešto naučiti i bolje shvatiti ključne povijesne trenutke ako im se omogući online pristup raznim dokumentima i kolekcijama. Nadamo se da ćemo uspjeti objaviti čitave povijesne arhive i kolekcije te dodatne dokumente iz vezane uz Svitke s Mrtvog mora.“
„Projekt Svitaka s Mrtvog mora“ financiraju George Blumenthal i „Center for Online Judaic Studies“, koji su idejni začetnici projekta koji je učinio dostupnim rukopise široj javnosti te ujedno stvorio nov izvor informacija za znanstvenike i javnost. Dr. Adolfo D. Roitman, Lizbeth i George Krupp kustosi kolekcije Svitaka s Mrtvog mora i ravnatelji Hrama knjige i dr. Susan Hazan, kustosica Novih medija i predstojnica Internetskog ureda muzeja, vodili su projekt kao predstavnici Izraelskog muzeja u suradnji s Eyalom Finkom, tehničkim direktorom i Eyalom Millerom, direktorom za razvoj novih poslova u Googleovom centru za istraživanje i razvoj u Izraelu.
Što su Svici s Mrtvog mora?
Nastali između trećeg stoljeća p.n.e. i prvog stoljeća n.e., Svici s Mrtvog mora otkriveni su između 1947. i 1956. u jedanaest spilja na sjeverozapadnoj obali Mrtvog mora. Rukopisi se uglavnom pripisuju izoliranoj židovskoj sekti koju se u Svicima naziva „Zajednica“, naseljenu u mjestu Kumran u Judejskoj pustinji.
Svici s Mrtvog mora smješteni su u Izraelskom muzeju od svog otkrića 1965. Svici, koji su osjetljivi na svjetlost, izloženi su u Hramu knjige kojeg su dizajnirali Armand Bartos i Frederic Kiesler, čija upečatljiva kupola podsjeća na poklopce posuda u kojima su Svici nekoć pronađeni. Svici koji su dosad digitalizirani i kojima se može pristupiti putem „Projekta Svitaka s Mrtvog mora“ uključuju:
● Svitak Velikog Izaije sadrži Knjigu Izaije i potječe iz 125 p.n.e., i jedina je potpuna drevna kopija nekog biblijskog teksta na svijetu.
● Svitak o ratu potječe iz kasnog prvog stoljeća p.n.e. i opisuje konfrontaciju između „Sinova svjetla“ i „Sinova tame“, koja je trajala 49 godina i završila pobjedom „Sinova svjetlosti“ i povratku Hramskim običajima u skladu s njihovom vjerom.
● Svitak Hrama iz ranog prvog stoljeća p.n.e., sadrži navodne Božje upute za izgradnju i korištenje Jeruzalemskog Hrama. Ispisan na životinjskoj koži debeloj svega jednu desetinu milimetra, Svitak Hrama najtanji je pergamentni svitak pronađen među Svicima s Mrtvog mora.
● Pravilo o zajednici osvjetljava način života Zajednice i njihove rituale poput prihvaćanja novih članova, pravila ponašanja na zajedničkim večerama, molitvi, rituala čišćenja i ekoloških doktrina.
● Komentar na Habakkuk interpretira prva dva poglavlja biblijske knjige o proroku Habakuku u jedinstvenom stilu, koji ga čini ključnim izvorom podataka o duhovnom životu povučene Kumranske zajednice, bacajući svjetlo na vlastito shvaćanje zajednice.